Jedynie prawda jest ciekawa


Prywatne życie Królowej Jadwigi

23.03.2018
krolowa-jadwiga
Prywatne życie Królowej Jadwigi

Od eseju biograficznego "Jadwiga" autorstwa Marty Kwaśnickiej rozpoczęła się w czwartek w Instytucie Polskim w Budapeszcie prezentacja serii wydawniczej noszącej imię historyka i znawcy stosunków polsko-węgierskich Wacława Felczaka.

Marta Kwaśnicka opowiedziała o swojej książce na spotkaniu prowadzonym przez historyka literatury Laszlo Szoerenyiego. 


Jak podkreślił wydawca, autorka ukazuje Jadwigę nie tylko jako powszechnie kochaną, kanonizowaną królową, ale też jako osobę prywatną, która jest jednocześnie zależna od historii i ją tworzy. 

Książka o królowej Polski jest jedną z czterech już opublikowanych przez wydawnictwo Rezbong na zlecenie Fundacji im. Wacława Felczaka, której celem jest przekazywanie tradycji przyjaźni polsko-węgierskiej młodszym pokoleniom. 

Pozostałe to: "Dwanaście" Marcina Świetlickiego, "Triumf człowieka pospolitego" Ryszarda Legutki oraz "Szkoła polskości", praca doktorska Noemi Kertesz o literaturze dziecięcej polskiego romantyzmu. 

"W serii Felczaka ukaże się w sumie 12 pozycji. Będą to albo książki polskich autorów, albo książki Węgrów o tematyce polskiej. Podjęliśmy się wydania publikacji w czterech dużych kręgach tematycznych: literatura piękna, nauki społeczno-polityczne, stosunki kulturalne i prace węgierskich katedr uniwersyteckich w dziedzinie polonistyki" - powiedział PAP szef wydawnictwa Gergoe Kovacs. 

Jak dodał, w przygotowaniu jest książka o kontaktach węgierskich Jana Matejki i wątkach węgierskich w jego twórczości, a jesienią ukaże się "Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy" Sergiusza Piaseckiego. 

ezbong publikował już wcześniej książki polskich autorów, m.in. wydał dwie prace Igora Jankego: "Napastnika" o Viktorze Orbanie oraz "Twierdzę" o Solidarności Walczącej. 

Wacław Felczak (1916-93) to naukowiec i opozycjonista; podczas II wojny światowej był kurierem rządu RP na uchodźstwie, w latach 1947-56 odbywał wyrok w więzieniach stalinowskich, od 1958 r. pracował w Instytucie Historii UJ. Był znawcą stosunków polsko-węgierskich i inicjatorem zacieśnienia kontaktów z Węgrami. Specjalizował się w węgierskiej kulturze, języku i zagadnieniach polityczno-historycznych, był autorem "Historii Węgier". 

Fundacja im. Wacława Felczaka to wspólna inicjatywa Polski i Węgier. Prezydent Andrzej Duda na początku miesiąca podpisał ustawę o powołaniu Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka, który będzie miał siedzibę w Warszawie. Na Węgrzech natomiast Fundacja im. Wacława Felczaka kilka dni temu została zarejestrowana przez sąd w Budapeszcie. 


(PAP/fot. Wikicommons)

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook