Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent Kolumbii: Nagroda Nobla była darem z nieba

10.12.2016

Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos powiedział w piątek w Oslo w przededniu odebrania Pokojowej Nagrody Nobla, że przyznanie mu wyróżnienia było "darem z nieba".

Norweski Komitet Noblowski przyznał Santosowi Pokojową Nagrodę Nobla 9 października "za zdecydowane wysiłki na rzecz zakończenia trwającej od ponad 50 lat wojny domowej w swym kraju". Decyzja została ogłoszona zaledwie kilka dni po tym, gdy Kolumbijczycy odrzucili w referendum porozumienie pokojowe z lewicowymi rebeliantami z Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC). "Pokojowa Nagroda Nobla była darem z nieba. Dała nam odwagę, aby kontynuować rozmowy. Zachęciła mnie osobiście oraz negocjatorów, ale przede wszystkim ludzi, Kolumbijczyków" - powiedział Juan Manuel Santos podczas oficjalnej konferencji prasowej w Norweskim Instytucie Noblowskim. 

Do klapy marynarki prezydent miał przypiętego gołąbka pokoju. Jak podkreślił noblista, szczególną rolę w doprowadzeniu do zawarcia nowego układu pokojowego 24 listopada odegrali młodzi ludzie, którzy nie głosowali w referendum, a po jego negatywnym wyniku wyszli na ulice, pokazując poparcie dla porozumienia. "To zachęciło nas do dialogu na szczeblu krajowym, zwłaszcza z tymi, którzy byli przeciwni pierwszemu porozumieniu. Następnie usiedliśmy do negocjacji" - mówił prezydent Kolumbii. 

Według niego to "młodzi ludzie będą największymi beneficjentami pokoju, gdyż pierwszy raz od 50 lat będą mogli żyć w normalnym kraju". Santos jest przekonany, że porozumienie pokojowe szybko zostanie wprowadzone w życie. "W przyszły poniedziałek sprawą zajmie się Trybunał Konstytucyjny, aby umożliwić szybką ścieżkę prawną" - powiedział. Noblista przybył do Oslo w piątek rano, zabierając ze sobą gości: byłych prezydentów Kolumbii oraz byłych zakładników FARC. Nie zaprosił na uroczystości negocjatorów FARC, którzy także są twórcami porozumienia pokojowego. "Nie chciałem stwarzać problemu Norwegii. Członkowie FARC wciąż są przedmiotem postępowania sądowego w Kolumbii i nie mogą wyjeżdżać za granicę. Ale FARC będzie tutaj (na uroczystości w Oslo) w sercach i umysłach. Powiedziałem im to" - powiedział Santos. 

Prezydent pytany o swoją rolę, gdy zanim został prezydentem kierował jako minister obrony największą zbrojną ofensywą przeciwko FARC, odpowiedział, że "czasami trzeba wojny, aby osiągnąć pokój". "Żaden inny minister obrony czy prezydent nie był tak jak ja skuteczny w walce z FARC. Robiłem to z pistoletem w jednej ręce i konstytucją w drugiej" - podkreślił. Przypomniał, że militarne osłabienie FARC spowodowało, że w ogóle możliwe było rozpoczęcie negocjacji pokojowych. Uroczystość wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla, złotego medalu oraz dyplomu odbędzie się w sobotę w Ratuszu w Oslo.

kk/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook