Jedynie prawda jest ciekawa


Premiera "Matyldy" w Petersburgu bez zakłóceń

24.10.2017
matylda
Premiera "Matyldy" w Petersburgu bez zakłóceń

Pomimo zakrojonych na szeroką skalę akcji protestacyjnych przeciwko wejściu do rosyjskich kin filmu "Matylda" o carze Mikołaju II i Matyldzie Krzesińskiej, premiera obrazu odbyła się w poniedziałek w Petersburgu bez zakłóceń.

"Matylda" to opowieść o romansie przyszłego cara Mikołaja II - wówczas młodego następcy tronu - z Matyldą Krzesińską, tancerką baletową.

Odtwórczynią roli Krzesińskiej, która miała polskie korzenie, jest w filmie Aleksieja Uczitiela polska aktorka Michalina Olszańska, a przyszłego cara zagrał niemiecki aktor Lars Eidinger.

"Wiele hałasu o nic" - tak napisał po premierze filmu szef czasopisma "Znak Zapytania" Jurij Swietow. "W tym obrazie nie widziałem niczego innego niż znaną mi historię Mikołaja i Matyldy" - dodał. Podkreślił świetną rolę litewskiej aktorki Ingeborgi Dapkunaite w roli matki cara Mikołaja II, Marii Fiodorowny.

Korespondentka "Radia Rosji" Jelena Sierowa jest zdania, że film w żaden sposób nie przynosi ujmy na honorze przyszłemu władcy Rosji, co było głównym zarzutem pod adresem Uczitiela ze strony Natalii Pokłonskiej, deputowanej do rosyjskiej Dumy Państwowej. Według niej film obraża uczucia religijne i zniekształca fakty historyczne. Mikołaj II, zamordowany przez bolszewików, został kanonizowany przez Rosyjską Cerkiew Prawosławną w 2000 roku. Pokłonska zwróciła się nawet do władz o anulowanie dopuszczenia "Matyldy" do dystrybucji w kinach.

Groźby pod adresem sieci kinowych kierował też szef ruchu o nazwie Państwo Chrześcijńskie-Święta Ruś Aleksandr Kalinin, wobec którego rosyjskie MSW wszczęło postępowanie karne.

Wcześniej rządowa "Rossijskaja Gazieta" nazwała film "piękną bajką o szlachetnie urodzonym księciu i pięknej baletnicy" i "klasycznym typem bajki opartej na materiale pseudohistorycznym, jakich w historii sztuki jest wiele". Rolę Olszańskiej recenzent nazwał "bardzo obiecującym debiutem" i podkreślił, że polską aktorkę wyróżnia "drapieżna uroda".

Premiera "Matyldy" w Moskwie odbędzie się we wtorek, a 26 października film ma wejść do kin w kraju.

 

PAP/Fot. Wikicommons

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook