Jedynie prawda jest ciekawa


Premiera "Hobbita" w Londynie

13.12.2012

Z udziałem księcia Williama odbyła się brytyjska premiera pierwszej części nowego trójodcinkowego filmu "Hobbit: Niezwykła podróż".

Film po raz pierwszy pokazano również w USA, Francji i w Skandynawii. Światowa premiera odbyła się w Nowej Zelandii.

Na czerwonym dywanie przed kinem Odeon na Leicester Square obfotografowano angielskiego aktora Martina Freemana - odtwórcę tytułowej roli młodego Hobbita i australijską aktorkę Cate Blanchett występującą w głównej roli kobiecej - Galadrieli. Jak powiedział reporter telewizji ITV: "Cate (Blanchett) musi wystarczyć księciu Williamowi zamiast Kate (księżnej Katarzyny, która nie przyszła na premierę z powodu trudnej ciąży)".

Reżyserem jest Nowozelandczyk Peter Jackson, który nakręcił film według książki J.R.R. Tolkiena z 1937 r. zatytułowanej "Hobbit, czyli tam i z powrotem". Powieść jest prologiem "Władcy Pierścieni".

Tematem "Hobbita, czyli tam i z powrotem", jest historia wyprawy Bilbo Bagginsa, trzynastu karłów i czarodzieja Gandalfa do miejsca, w którym muszą zmierzyć się ze smokiem Smaugiem. Akcja książki rozpoczyna się 60 lat przed wydarzeniami opisanymi we "Władcy Pierścieni".

Film kręcony z użyciem nowoczesnych kamer cyfrowych, wyprodukowany w technice 3D i z zastosowaniem techniki 48 klatek na sekundę (zamiast standardowych 24) może okazać się bardziej kasowy niż "Powrót Króla", ostatniego z trylogii Jacksona "Władca Pierścieni", który miał światową premierę w 2003 r. i przyniósł łącznie 1,1 mld USD - głoszą prognozy.

"Szybkość 24 klatek na sekundę jest w użyciu od 1927 r. Myślę, że jako twórcy filmowi powinniśmy korzystać z nowych technologii, by uczynić kino jeszcze bardziej zajmującym" - tłumaczył Jackson.

Kręcąc "Hobbita", Jackson współpracował z twórcami, którzy wcześniej byli zaangażowani w realizację "Władcy Pierścieni", m. in. z australijskim operatorem Andrew Lesnie, nagrodzonym Oscarem za zdjęcia do "Drużyny Pierścienia", i kanadyjskim kompozytorem Howardem Shore'm, wyróżnionym Oscarami za muzykę do "Drużyny Pierścienia" i "Powrotu Króla". Również niektórzy aktorzy występujący w nowej trylogii zagrali we "Władcy Pierścieni".

Brytyjscy krytycy na ogół ocenili film pozytywnie, choć niektórzy skrytykowali rozpisanie fabuły na trzy odcinki w oparciu o notatki autora, a posłużenie się 48 klatkami na sekundę niektórym skojarzyło się z telewizją przeznaczoną dla masowego odbiorcy.

Recenzent "Daily Telegrapha" Robbie Collin uznał film za "przydługi i przesłodzony", dając mu tylko dwie gwiazdki na pięć możliwych. Według Collina trylogia obfituje w dłużyzny, ponieważ reżyser i producent (Warner Brothers), licząc na zwiększenie przychodów, zdecydowali się rozpisać stosunkowo krótką historię na trzy pełnometrażowe filmy.

Peter Bradshaw z "Guardiana" dał filmowi trzy gwiazdki, nazywając film "trójodcinkową kasową bonanzą", ale pochwalił efekty wizualne i sztukę operatorską.

Geoffrey MacNab z dziennika "The Independent" napisał, że pomimo wrażenia "wściekłości i wrzasku", który chcą osiągnąć twórcy trylogii, w filmie nie dzieje zbyt wiele. MacNab odniósł wrażenie, że reżyser "posługuje się wielkim młotem do rozbicia małego orzecha (niemrawej akcji)".

Za "niepotrzebnie długi i przereklamowany" uznał film również recenzent "Daily Mail" Chris Tookey. Choć całość określił jako nieudaną, dostrzegł jednak wiele "elementów zabawnych, ekscytujących, pełnych górnolotnego patosu, dobrej gry aktorskiej i oryginalnej reżyserii".

Na ekrany brytyjskich kin film wchodzi od piątku. W Polsce od 28 grudnia. Ekranizacje "Władcy Pierścieni" z lat 2001-03 przyniosły Jacksonowi wiele nagród. "Drużynie Pierścienia" przyznano cztery Oscary, "Dwóm wieżom" - dwa, a "Powrotowi Króla" - jedenaście.

PAP/run

fot. EPA

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

22.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook