Jedynie prawda jest ciekawa


Pomysłowi przestępcy. Potrafią udawać martwych

13.09.2014

Praca policjantów, jak sami przyznają, obfituje w nietypowe sytuacje. Pomysłowość przestępców nie zna granic; by wymknąć się policji, gotowi są nawet udawać martwych.

Śrubokręt w stacyjce, a dwa luksusowe BMW w chłodni

Ta historia nie wyszła by na jaw, gdyby - w ostatni czwartek - policjanci z Augustowa nie zauważyli śrubokrętu tkwiącego w stacyjce litewskiego TIR-a. Chłodnia jechała z Niemiec na Litwę, kierował nią 53-letni Litwin. Śrubokręt tkwił w stacyjce nie bez powodu; pojazd był skradziony w Niemczech.

"Dla zakamuflowania tego faktu obie części pojazdu miały przykręcone litewskie tablice rejestracyjne. Były to tablice od innych ciężarówek, ale tak dobrane, by zgadzała się marka" - relacjonuje Andrzej Baranowski z podlaskiej policji. Jak się okazało, litewskie tablice również były kradzione, a kierowca miał przy sobie komplet "dopasowanych" do tablic dokumentów.

Jeszcze ciekawsza była zawartość chłodni - dwa luksusowe bmw x5, również skradzione na terenie Niemiec. Wartość wszystkich skradzionych aut oszacowano na ponad milion złotych. Kierowca – Litwin będzie miał się z czego tłumaczyć.

Prawdziwa przyjaźń i dwóch kierowców "na podwójnym gazie"

O tym, że prawdziwy przyjaciel jest gotowy na duże poświęcenia, przekonali się - także w czwartek -policjanci z woj. warmińsko-mazurskiego. Zaczęło się od tego, że zauważyli kierowcę jadącego toyotą bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, który, widząc policję, zaczął uciekać.

Po krótkim pościgu toyotę udało się zatrzymać. Zdumieni policjanci zobaczyli jednak za kierownicą nie jednego, a dwóch mężczyzn - 41-letni kierowca trzymał na kolanach 37-letniego pasażera. Mężczyźni w trakcie ucieczki próbowali zamienić się miejscami; uznali, że pasażer jest bardziej trzeźwy od kierowcy. Tak faktycznie było - 41-latek miał we krwi ponad 3 promile alkoholu, zaś jego kolega ... zaledwie 2 promile.

Kara - do 2 lat pozbawienia wolności i 10-letni zakaz kierowania pojazdami - grozi tylko kierowcy; przepisy nie przewidują sankcji dla pasażera za wskoczenie na kolana kierującemu pojazdem.

Mysz na twarzy jako kamuflaż

Niecodzienne sytuacje sprawiają, że praca policjanta nie jest monotonna. "Czasem nie wiadomo jak zareagować, policjant powinien zachować powagę, ale bywa, że trudno powstrzymać się od śmiechu" - mówi Daniel Bruski z biura prasowego warmińsko-mazurskiej policji.

Tak jak wtedy, gdy policjanci zostali wezwani do włamania w jednym z domów w Lubajnach koło Ostródy. Włamywacz postawił na czatach psa, tyle, że bardzo głośnego. "Pomocnik" swoim szczekaniem obudził sąsiadów, którzy wezwali policję. Włamywacz postanowił się ratować; widząc zbliżających się policjantów położył się pod stołem, udając martwego. By wizualny efekt był mocniejszy, na twarzy położył sobie martwą mysz. Pewnie z uwagi na wprowadzone nieco wcześniej do krwi 1,2 promila nie pomyślał, że policjanci sprawdzą autentyczność zgonu.

Źrebak w Fiacie Uno

O tym, że nawet w małym samochodzie można przewieźć wiele, przekonał policjantów rolnik ze Świątek (warmińsko-mazurskie). Udoskonalając Fiata Uno, usunął tylną kanapę, co - z niejakim trudem - umożliwiło zapakowanie do auta 120-kilogramowego źrebaka. I wyruszył z Warszawy do domu. Nie udało mu się jednak dotrzeć do celu, bo pod Olsztynem quasi ciężarówka odmówiła posłuszeństwa, a awarią zainteresował się patrol policji.

Brawurowa ucieczka żaglówką

Nie lada fantazją wykazał się 34-latek z Kielc, który włamał się do jednego z barów w woj. podkarpackim i ukradł kasę fiskalną. Wydawało mu się, że najlepszym sposobem na ucieczkę przed policją będzie szybki hals żaglówką na drugi brzeg Jeziora Solińskiego. Wiatr wszak sprzyjał. Nie przewidział jednego - że policjanci mają motorówkę.

Relacjonujący to zdarzenie Bartosz Wilk z zespołu prasowego podkarpackiej policji, dodaje, że na żaglówce ukrywał się kolega rabusia, który miał przy sobie marihuanę. Mężczyźni będą się teraz tłumaczyć przed sądem, 34-latek odpowie za kradzież, a jego kompan za posiadanie narkotyków.

Do innej "brawurowej ucieczki" doszło niedawno w Przemyślu. Policjanci ścigali złodzieja, który chcąc uniknąć zatrzymania, porzucił swój łup, wskoczył do rzeki, a że nieźle pływał, dość szybko wylądował na drugim brzegu. Tyle że policjanci, choć drogą lądową, i tym razem byli szybsi.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]


Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook