Jedynie prawda jest ciekawa


Pompeje są masowo rozkradane

10.05.2014

Kradzieże antycznych zabytków, katastrofy budowlane, przenikanie mafii do prac - oto niebezpieczeństwa, na jakie narażone są Pompeje. O powadze sytuacji świadczy fakt, że dyrektorem generalnym projektu ratowania słynnych wykopalisk został generał karabinierów.

Generał Giovanni Nistri zapowiedział, że nie tylko zamierza bronić przed przestępczością obszaru antycznego miasta, zniszczonego przez wybuch Wezuwiusza, ale też będzie stał na straży 105 milionów euro, wyasygnowanych przez Unię Europejską na ratowanie starożytnych ruin w ramach tzw. Wielkiego Projektu Pompeje.

Jako dyrektor generalny projektu Nistri, były dowódca specjalnej krajowej komórki karabinierów do spraw ochrony dziedzictwa kultury, nie nosi munduru, gdyż nie przewiduje tego zajmowane przez niego stanowisko.

Po ogromnym obszarze wykopalisk, odwiedzanym codziennie przez tysiące ludzi, chodzi w cywilu, bacznie przyglądając się wszystkiemu i wszystkim. Choć formalnie jego funkcja nie ma nic wspólnego z kwestiami porządku publicznego i bezpieczeństwa, mianowanie generała Nistriego dowodzi, że Pompeje muszą znajdować się pod stałym, bacznym nadzorem - zauważa się na łamach weekendowego magazynu dziennika "Corriere della Sera".

Dyrektor generalny incognito przechadza się wśród ruin, słucha komentarzy turystów i prosi o opinie zwiedzających nieświadomych jego roli.

Wnikliwą obserwację na całym terenie nasilono po niedawnej kradzieży fragmentu fresku bogini Artemidy z jednej ze ścian.

Wielki Projekt Pompeje obejmuje gruntowną konserwację antycznych ruin, wzmocnienie zabytków, którym grozi zawalenie, oraz unowocześnienie całego obszaru archeologicznego. Przewiduje też zabezpieczenie go z pomocą najnowszej technologii. Kamery zainstalowane będą niemal wszędzie.

Media podkreślają, że nadzieje w generale Nistrim pokładają wszyscy, którzy w ostatnich latach apelowali o ratowanie niszczejących wykopalisk, uznanych przez UNESCO za dziedzictwo ludzkości. Z powodu wieloletnich zaniedbań runęło tam dużo bezcennych zabytków i pozostałości murów.

Pompeje nie zostały jeszcze uznane za strefę zmilitaryzowaną, choć może tak powinno się stać - ironizuje prasa, nawiązując do wyjątkowej roli, jaką pełni tam generał karabinierów.

PAP, lz

[fot: Wikimedia/ CC-BY-SA-3.0]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook