Jedynie prawda jest ciekawa


Pomnik kapitana Costa Concordii - podpisany "Hańba"

21.02.2015

Na północy Włoch odsłonięto posąg kapitana statku Costa Concordia Francesco Schettino, zatytułowany "Hańba", a także - zatytułowany "Honor" - pomnik szefa sztabu kryzysowego kapitanatu Gregorio De Falco, który po katastrofie kazał Schettino wracać na pokład.

Figury te zostały odsłonięte kilka dni po ogłoszeniu wyroku sądu pierwszej instancji, który skazał Schettino na 16 lat i miesiąc więzienia za nieumyślne spowodowanie katastrofy statku, śmierci 32 osób oraz obrażeń u ponad 150 ludzi. Schettino uciekł z pokładu tonącego statku w trakcie ewakuacji.

Pomniki dwóch kapitanów wykonane z marmuru karraryjskiego przez włosko-japońskiego artystę ustawiono obok siebie nad jeziorem w toskańskim miasteczku Vagli koło miasta Lucca. Nastąpiło to z inicjatywy burmistrza Mario Puglii, który wystąpił z tym pomysłem już kilka dni po katastrofie statku u brzegów wyspy Giglio w styczniu 2012 roku.

Figura Schettino przedstawia postać z oślimi uszami i w pozycji sugerującej ucieczkę. De Falco został przedstawiony w wyprostowanej, pełnej dumy pozie. Szef kapitanatu w porcie w Livorno okrzyknięty został po katastrofie bohaterem ze względu na swą stanowczość wobec kapitana Concordii; poznał go cały świat dzięki rozpowszechnionemu nagraniu rozmowy telefonicznej, w której krzyczał na Schettino: "Niech pan wraca na pokład".

Lokalna prasa z Toskanii podkreśla, że taki pomysł upamiętnienia katastrofy, która wydarzyła się w tym regionie, został przyjęty sceptycznie czy wręcz ze sprzeciwem. Mało kto z mieszkańców wierzył w to, że burmistrz, wybrany niedawno na trzecią kadencję, dotrzyma słowa. Wielu burmistrzów okolicznych miejscowości uważało wręcz, że zapowiedź postawienia pomnika dwóch najważniejszych uczestników tamtej tragicznej nocy to ponury żart.

Według mediów wykonanie posągów kosztowało około 38 tysięcy euro.

"Ta inicjatywa służy temu, by przywrócić porządek rzeczy" - tłumaczył przed trzema laty burmistrz Puglia. Zapewnił wtedy, że nie obawia się ewentualnego pozwu sądowego ze strony kapitana Concordii czy armatora. "Chcę walczyć z tchórzostwem" – oświadczył pomysłodawca pomnika.

mc,PAP
[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook