Jedynie prawda jest ciekawa


Polscy archeolodzy odkryli baraki legionistów w Bułgarii

23.09.2013

Baraki zamieszkiwane przez VIII rzymski legion Augusta w połowie I wieku n.e. znalazł zespół naukowców z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego w czasie wykopalisk w Novae obok miasta Swisztow w Bułgarii.

- Konstrukcja składała się z szeregu segmentów o jednakowych wymiarach. Tworzyły je jedno duże i małe pomieszczenie, których wymiary ulegały modyfikacjom w kolejnych fazach osadniczych. Barak mierzył około 16 m szerokości i 42 m długości - wyjaśnia prof. Piotr Dyczek, kierownik badań.

Pozostałości wskazują, że konstrukcję nośną stanowiły duże drewniane słupy, natomiast mniejsze kołki podtrzymywały plecionkę, którą pokryto ziemią. W ostatniej fazie ściany zewnętrzne pokryto białym tynkiem. Układ małych kołków wewnątrz dużych pomieszczeń sugeruje, zdaniem badaczy, że mogły się tam znajdować w narożnikach piętrowe łóżka. W przedsionkach stały drewniane półki.

Wewnątrz archeolodzy znaleźli wolutowe lampy olejne, szklane naczynia - butelki i czarki na wino. Część z naczyń stanowią ręcznie lepione naczynia lokalne - tzw. urny trackie z dekoracją w formie odciśniętego sznura. Odkryto również fragmenty naczyń i innych przedmiotów z brązu: sprzączki, fragmenty pancerzy, łańcuszki z kandelabrów, podstawę składanego stolika z brązu w kształcie łapy pantery.

- Wartą podkreślenia grupą zabytków są narzędzia chirurgiczne wykonane z brązu. Być może natrafiliśmy na kwaterę legionowego lekarza - dodaje prof. Dyczek.

PAP

[FOTO: novae.uw.edu.pl]

Warto poczytać

 1. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 2. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 3. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 4. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 5. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 6. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 7. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

 8. 1270rekaasww 13.07.2018

  Uczeń z Polski zrobił swojej nauczycielce sztuczną rękę

  To nie scenariusz amerykańskiego serialu o młodych, ambitnych uczniach „high school”, a historia, która wydarzyła się w zwykłym polskim podwarszawskim Milanówku. Uczniowie tamtejszego gimnazjum po lekcjach stworzyli swojej niepełnosprawnej nauczycielce sztuczną rękę!

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook