Jedynie prawda jest ciekawa


Policzą nietoperze

25.01.2012

Na Podkarpaciu, m.in. w Beskidzie Niskim, Bieszczadach, na pogórzach Dynowskim i Przemyskim, grotołazi ze Speleoklubu Beskidzkiego liczą zimowe stanowiska nietoperzy w jaskiniach, sztolniach, tunelach - poinformował Tomasz Mleczak ze speleoklubu.

- Mająca wieloletnią tradycję akcja liczenia nietoperzy potrwa do końca lutego. Mam nadzieję, że oprócz już znanych stanowisk natrafimy na kolejne. W przedsięwzięciu uczestniczy kilkanaście osób - powiedział Mleczak.

W tym roku grotołazów szczególnie interesują fortyfikacje dawnej twierdzy Przemyśl. "Sprawdzimy też odkryte niedawno stanowiska nietoperzy w tunelu kolejki wąskotorowej z Przeworska do Dynowa oraz bunkry tzw. linii Mołotowa - dodał Mleczak.

Speleolog zastrzegł, że ma świadomość, iż nigdy nie pozna się wszystkich kryjówek tych ssaków. - Natomiast dzięki monitorowaniu mamy możliwość śledzenia zmian zachodzących w obrębie populacji - zaznaczył.

Liczenie nietoperzy na Podkarpaciu ma wieloletnią tradycję. Natrafiono na ponad 50 stanowisk tych ssaków.

Speleoklub Beskidzki (do 2000 r. działał jako Speleoklub Dębicki) istnieje od 1986 r. Zajmuje się przede wszystkim eksploracją, inwentaryzacją oraz ochroną jaskiń Beskidów i Pogórza Karpackiego. Grotołazi tego klubu zinwentaryzowali ponad 400 jaskiń.

Od 1992 r. członkowie Speleoklubu Beskidzkiego biorą też udział w badaniu nietoperzy, głównie zimujących w jaskiniach oraz innych podziemnych schronieniach, m.in. sztolniach, bunkrach i fortach.

PAP
fot.sxc.hu
26.09
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook