Jedynie prawda jest ciekawa


Polak ruszył w rejs dookoła świata

06.06.2015

Polak postawił sobie ambitne zadanie - chce spełnić swoje marzenie z dzieciństwa.

W sobotę krótko po południu od szczecińskich nabrzeży odbił jacht Regina R., na którego pokładzie Grzegorz Węgrzyn rozpoczął samotny rejs dookoła świata. Żeglarz zamierza opłynąć ziemię bez zawijania do portów w mniej niż rok.

"Czuję respekt, ale nie boję się, bo strach jest złym doradcą" - mówił dziennikarzom jeszcze przed rozpoczęciem wyprawy Węgrzyn, pytany czy nie boi się trudów samotnej podróży. "Nie chcę być pyszałkiem, ale jestem przygotowany" - dodał. W samotnym rejsie Węgrzynowi mają pomóc ponad dwuletnie sesje z psychoanalitykiem.

Węgrzyn wypłynął na jedenastometrowym jachcie Regina R. nazwanym tak na cześć swojej babci. Jednostkę kupił dwa lata temu po półrocznych poszukiwaniach. Jak mówił, w tym i zeszłym roku jednostka przeszła pomyślnie próby morskie. "Wszystkie niedociągnięcia usunąłem i myślę, że będzie dobrze" - dodał. Żeglarz zabrał ze sobą zapas części, które pozwolą mu na naprawy, ale - jak dodał - liczy, że nie będą one potrzebne.

Długa wyprawa bez zawijania do portów wymaga sporych zapasów; na jachcie jest 300 kilogramów prowiantu, około 1 tys. litrów wody do picia i 200 litrów napojów. Węgrzyn zamierza płynąć na żaglach, ale jacht ma w zbiornikach 600 litrów paliwa - w razie ciężkich warunków żeglarz będzie się "podpierał" silnikiem pomocniczym.

Węgrzyn pytany o powód samotnej wyprawy odpowiada, że to spełnienie dziecięcych marzeń. Dopytywany jednak, odpowiada krótko "mam wolę płynąć i płynę".

Najtrudniejszym nawigacyjnie odcinkiem będzie początek i koniec rejsu, czyli droga od Szczecina przez cieśniny, Morze Północne do Atlantyku - mówił Węgrzyn. A dalej już oceany i z powrotem - żartował.

Żeglarz nie chce, aby nazywać rejs wyprawą życia. Jak zastrzegał, to nie jest jego ostatnie słowo w żeglarstwie. Jego marzeniem jest "zawiązanie kokardki na ziemi", czyli powtórne opłynięcie globu, ale w odwrotną stronę. W przyszłości chce tego dokonać również ze Szczecina.

Regina G. ma zawinąć do Szczecina za mniej niż rok. Węgrzyn chciałby, aby rejs udało się zakończyć przed upływem 300 dni.

lap/PAP

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook