Jedynie prawda jest ciekawa


Podhalańczyki ochronią owce

25.01.2012

Pięć owczarków podhalańskich przekazała w środę organizacja ekologiczna WWF Polska bacom wypasającym owce na Podhalu. Psy mają chronić stada przed wilkami, które atakują zwierzęta hodowlane.

- Owczarki podhalańskie są jednym ze sposobów na uniknięcie strat wśród zwierząt hodowlanych - powiedział Stefan Jakimiuk kierownik projektu WWF Polska "Duże drapieżniki w Polsce".  - Ich posiadanie zmniejsza ryzyko wizyty wilków, która zakończyłaby się stratami w zaatakowanym przez te drapieżniki stadzie. Ataki nie wynikają bowiem z rosnącej liczby wilków, tym bardziej, że ich populacja nie odnotowuje znaczącego wzrostu, drapieżnik ten po prostu wykorzystuje brak zabezpieczeń i pozyskuje łatwo dostępny pokarm- dodał.

WWF Polska od kilku lat przekazuje hodowcom owiec psy pasterskie, które skutecznie chronią stada przed atakiem wilków. Dotychczas ekolodzy przekazali 30 owczarków hodowcom z Polski południowej i północno-wschodniej.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że liczba wilków bytujących na terenie Polski na przestrzeni ostatnich kilku lat, wahała się pomiędzy 700 a 800 sztuk. Najwięcej wilków żyje w województwach: podkarpackim, małopolskim, podlaskim. W niewielkiej liczbie wilki występują na terenie innych województw. Wilk jest w Polsce gatunkiem chronionym.

Młode owczarki, które trafiły do baców, spędzą zimę ze stadem owiec. W tym czasie szczeniaki oswoją się ze zwierzętami gospodarskimi, za których bezpieczeństwo będą odpowiadać. Młode owczarki już w przyszłym sezonie pasterskim będą chronić swoje stado.

Według obrońców przyrody, przekazanie owczarków podhalańskim bacom ma znaczenie nie tylko jeśli chodzi o ochronę owiec przed drapieżnikami, ale również w ocaleniu polskiej rasy psów pasterskich.

Owczarek podhalański to rasa specjalnie przystosowana do ochrony stad owiec przed drapieżnikami. Liczba owczarków pracujących przy ochronie owiec w ostatnich latach spada, za to wiele psów jest utrzymywanych niezgodnie z ich przeznaczeniem m.in. jako psy do pilnowania budynków lub tzw. psy pokojowe. Ekolodzy twierdzą, że brak kontaktów owczarków z owcami może spowodować zanik ich pierwotnego instynktu, który nakazuje im bronić stada.

Co roku w całej południowej Polsce wilki zagryzają kilkaset owiec. Odszkodowania za poniesione straty z tego tytułu hodowcom wypłacają wojewódzkie Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska.

Zdaniem hodowców owiec z Podhala, psy pasterskie i elektryczne pastuchy są konieczne do ochrony przed wilkami, ale nawet taka ochrona nie zawsze wystarczy. Jak powiedział baca z wieloletnim doświadczeniem Wojciech Gromada, mimo tych zabezpieczeń i całonocnego czuwania przy stadzie, wilki atakują owce. - Wilki to bardzo sprytne drapieżniki, które wprowadzają owce w popłoch i wtedy z łatwością je zagryzają - powiedział Gromada.

PAP
fot.sxc.hu

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

22.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook