Jedynie prawda jest ciekawa


Po raz 20. odbyło się uroczyste wręczenie odznaczeń Pro Ecclesia et Populo

15.01.2018
fundacja-stefczyka-nagrody
Po raz 20. odbyło się uroczyste wręczenie odznaczeń Pro Ecclesia et Populo

Wręczenie odbyło się w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku. Wśród uhonorowanych znaleźli się przedstawiciele wspólnot i stowarzyszeń katolickich.

W uroczystej gali wzięli udział przedstawiciele władz, stowarzyszeń, fundacji i ruchów katolickich archidiecezji gdańskiej. Biskup. Wiesław Szlachetka osobiście wręczał odznaczenia, gratulując wszystkim uhonorowanym i dziękując za zaangażowanie, dobro i miłosierdzie okazywane drugiemu człowiekowi. Wojewoda pomorski Dariusz Drelich dziękując wyróżnionym za ich troskę o wszystkich tych, których czasami nawet trudno dostrzec podkreślił, że są oni szczególnymi osobami, którzy dołączyli do grona szlachetnych ludzi, dzięki którym na Pomorzu żyje się lepiej.  

Jarosław Sellin, wiceminister kultury podkreślił, że żyjemy obecnie w realiach silnego podziału w narodzie polskim - kulturowego, cywilizacyjnego, politycznego - czasami bardzo agresywnego. Wszyscy to dostrzegamy i ubolewamy, że tak jest. Dlatego wykorzystajmy zbliżającą się rocznicę i działajmy w tym kierunku, abyśmy poczuli się wspólnotą, która przeżywa własną historię i związane z nią wartości. Bądźmy narodem, który wspólnie cieszy się z sukcesów naszych przodków. Korespondowało to z przyjętym przez aklamację apelem. 

 - Każdego roku tę nagrodę otrzymują osoby, które są wybitnie zaangażowane na rzecz Kościoła i - w ten sam sposób - na rzecz społeczeństwa. To osoby, które wieloletnim zaangażowaniem, czasami całym dorosłym życiem, działały na rzecz Kościoła, a tym samym na rzecz społeczności lokalnej, pomorskiej i polskiej. Cieszę się, że nigdy nie mieliśmy problemu z na-borem kandydatów. Jest ich wręcz zbyt wielu, dlatego ta nagroda będzie funkcjonowała jesz-cze przez wiele lat – stwierdził senator Antoni Szymański -przewodniczący kapituły "Pro Ecclesia et Populo",. 

W tym roku wyróżniono Ewę Mazur - dyrygentkę chóru "Cantores Minores Gedanensis". Nagrodę Pro Ecclesia Et Populo otrzymał także wspomniany chór, a także Magdalena i Stanisław Matczakowie z gdyńskiego Ośrodka Spotkań Małżeńskich, Małgorzata Chojnowska z Klubu Seniora Stowarzyszenia św. Mikołaja Biskupa, Maria i Władysław Ornowscy z fundacji "Pan Władek" oraz Danuta i Andrzej Laskowscy z Akcji Katolickiej przy parafii Gwiazdy Morza w Sopocie.

W wydarzenie angażowała się również Fundacja im. Franciszka Stefczyka.

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook