Jedynie prawda jest ciekawa


Piwo na cześć Kopernika

15.02.2013

Olsztyński muzealnik i zarazem domowy piwowar Paweł Błażewicz rozszyfrował zagadkę piwa, za które jeden z kanoników warmińskich słał biskupowi donosy na Kopernika – nie zawierało chmielu, a lawendę. Trunek wzorowany na przepisie z XVI w. uwarzy olsztyński browar.

"Za lawendowym piwem stoi intryga, donosy, romans Kopernika z Anną Szyling i wreszcie śmierć – choć nie od tego piwa. To bardzo barwna historia, dlatego uznałem, że warto ją upowszechnić, a samo piwo uwarzyć" - powiedział PAP Paweł Błażewicz.

Błażewicz na co dzień pracuje w olsztyńskim muzeum, w pracowni kopernikańskiej. Studiując list wysłany 27 stycznia 1539 roku przez kustosza kapituły warmińskiej do biskupa Jana Dantyszka odkrył zapis, który zainteresował go tym bardziej, że hobby Błażewicza to domowe warzenie piwa.

"Kustosz kapituły Feliks Reich na prośbę biskupa Jana Dantyszka szpiegował kilku kanoników: Aleksandra Scultetiego, Leonarda Niederhoffaw i Mikołaja Kopernika. Przeglądał ich korespondencję, robił odpisy i o wszystkim donosił biskupowi. Chodziło o to, że Dantyszek miał zamiar wytoczyć całej trójce, do której żywił niechęć, procesy o konkubinat. W przypadku Kopernika chodziło o zdobycie dowodów na jego romans z Anną Szyling" - powiedział PAP Błażewicz.

Feliks Reich nie donosił bezinteresownie. We wspomnianym liście napisał Dantyszkowi: "Dzisiaj otrzymałem wino i piwo mazowieckie, mocno wszelako pachnące lawendą (...). Ogromnie jednakże za wszystko dziękuję i nie proszę Waszej Przewielebności, by się starał o nowe, ponieważ poprzednie się jeszcze nie skończyło. Kiedy tylko zostanie wypite, nie omieszkam się znowu naprzykrzyć Waszej Przewielebności".

Wzmianka o piwie pachnącym lawendą tak zaintrygowała Błażewicza, że wyszperał XVI-wieczny przepis na nie. Odkrył, że składało się ono ze słodu jęczmiennego i pszenicznego (w ustalonych proporcjach), a zamiast chmielu do jego produkcji użyto lawendy.

"Dotarłem nawet do informacji, że w 1538 roku chmiel nie obrodził, dlatego użyto lawendy" - powiedział PAP Błażewicz, który sam uwarzył piwo wedle tego przepisu.

"I ja, i żona, której smak wysoko cenię, zgodnie uznaliśmy, że smak jest co najmniej obiecujący" - wyznał Błażewicz, który namówił lokalny olsztyński browar do uwarzenia piwa lawendowego; kadzie mają się nim wypełnić po niedzieli.

Błażewicz odkrył także, że kanonik Reich tak rozsmakował się w lawendowym piwie, że w swoim testamencie zapisał, by spadkobierca dwóch beczek tego trunku pił je tylko na specjalne okazje. "Traf chciał, że Reich umarł wiosną 1539 roku a wszystko, co miał, w tym i piwo lawendowe, zapisał Kopernikowi. Tak więc astronom dostał trunek, który trafił do Fromborka w efekcie donosów na Kopernika" - podsumował Błażewicz.

ll, PAP

[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook