Jedynie prawda jest ciekawa


Pierwszy taki poród pand na świecie

12.08.2014

Po raz czwarty na świecie urodziły się w niewoli trojaczki pandy Juxiao. Po raz pierwszy – wszystkie przeżyły. Rzecz wydarzyła się w Kantonie na południu Chin.


O "cudownych narodzinach" oficjalnie poinformowali na konferencji prasowej pracownicy ogrodu zoologicznego Changlong, gdzie trojaczki przyszły na świat.

Pandy urodziły się nad ranem 29 lipca. Różowe młode wciąż przebywają w inkubatorach, pod stałą obserwacją ekspertów, ale wszystko wskazuje na to, że przeżyją. Karmią je pracownicy parku. Po porodzie matka była zbyt wycieńczona, by się nimi zajmować, ale również ona stopniowo dochodzi do siebie.

Pandy wielkie, nazywane w Chinach "skarbem narodowym", wyjątkowo niechętnie rozmnażają się w niewoli. W połączeniu z wysoką śmiertelnością młodych, stawia to ciężkie zadanie przed naukowcami starającymi się ratować ten wymierający gatunek. Na świecie pozostało jeszcze tylko około 2000 pand wielkich, z czego na wolności żyje około 1600, a 370 mieszka w ogrodach zoologicznych i ośrodkach badawczych, głównie w Chinach.

"Trojaczki to marzenie wszystkich ludzi zajmujących się pandami" - powiedział dziennikarzom dyrektor Chińskiego Centrum Badań i Ochrony Pandy Wielkiej Zhang Heping (Dżang Heping), nie kryjąc wzruszenia. Jak dodał, kluczowe dla przeżycia młodych pand są przeważnie pierwsze dni po urodzeniu. Jeżeli przetrwają pierwsze trzy doby, statystyczna szansa, że przeżyją, wynosi 70 proc. Urodzone w Kantonie trojaczki mają już dwa tygodnie, co daje im 95-procentową szansę na przeżycie - ocenił.

"Jest to kamień milowy w hodowli pandy wielkiej" - powiedział PAP pracownik parku Changlong Robert Xiong (Siung), wskazując, że nigdy wcześniej nie zdarzyło się, by wszystkie urodzone przez pandę wielką trojaczki utrzymały się przy życiu równie długo. W ubiegłym roku spośród trójki młodych urodzonych przez pandę Jiaozi (Dziaodzy) z ośrodka badań w Chengdu w Syczuanie naukowcom udało się uratować tylko jedno.

Urodzone w Kantonie trojaczki nie mają jeszcze imion. Jak wyjaśnił PAP rzecznik parku Martin Zheng (Dżeng), otrzymają je dopiero za miesiąc. Imiona dla młodych pand zostaną wybrane spośród propozycji nadsyłanych przez ludzi. "Panda jest skarbem narodowym, więc wszyscy chętni powinni mieć możliwość zaproponowania imion dla nich" - powiedział.

Imię ich matki - Juxiao - oznacza "uśmiech chryzantemy".

Choć zajmujący się młodymi pandami eksperci znają już ich płeć, nie została ona podana do publicznej wiadomości, gdyż ogród zoologiczny planuje urządzić w związku z tym ogólnokrajowy konkurs.

PAP, ruk

[Fot. YouTube]


Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook