Jedynie prawda jest ciekawa


Pierwsi Amerykanie byli Europejczykami?

02.03.2012

Zdaniem niektórych naukowców pierwsi ludzie przybyli na kontynent amerykański nie z Azji, jak się powszechnie uważa, lecz z Europy, i to około 7 tysięcy lat wcześniej niż przypuszczano - podaje w czwartek "Washington Post".

Dominująca teza głosi, że ludzie przeszli do Ameryki Północnej z Syberii około 15 tys. lat temu, przez zamarzniętą wtedy Cieśninę Beringa. Byli to przodkowie amerykańskich Indian.

Antropolog z waszyngtońskiego Smithsonian Institution, Dennis Stanford, uważa jednak, że jako pierwsi zjawili się w Ameryce przybysze z Europy, przedstawiciele kultury solutrejskiej.  Zamieszkiwali oni w epoce kamienia łupanego terytoria dzisiejszej Francji, Hiszpanii i Portugalii.

Na tę teorię wskazują kamienne narzędzia znalezione w czasie wykopalisk w rejonie zatoki Chesapeake na wschodnim wybrzeżu USA. Były to noże i kowadła z kamienia, służące, zdaniem archeologów, do obróbki kłów mastodonta - i identyczne z takimi, jakie znaleziono także w Europie.

Według Stanforda i popierających jego hipotezę archeologów amerykańskich i brytyjskich przedstawiciele kultury solutrejskiej, żyjący w epoce lodowcowej, dotarli do Ameryki około 22 tys. lat temu. Przepłynęli wzdłuż brzegu megalodowca, który pokrywał wtedy znaczną część półkuli północnej, w tym Oceanu Atlantyckiego. Podobnie jak Eskimosi żyli z polowań na foki i ptactwo morskie.

Stanford wraz z brytyjskim archeologiem Bruce'em Bradleyem z Uniwersytetu Exeter przedstawili swoją hipotezę w książce "Across Atlantic Ice" (Przez lód Atlantyku).

Pierwsze wspomniane kamienne narzędzia znaleziono w USA już ponad 40 lat temu, ale dopiero niedawno udało się ustalić ich wiek.

Nie wszyscy naukowcy podzielają hipotezy Stanforda i jego kolegów. Niektórzy zwracają np. uwagę, że pod koniec ostatniej epoki lodowcowej warstwa lodu mogła nie rozciągać się poprzez całą szerokość Atlantyku. To zaś zmuszałoby migrujących ludzi do pokonania znacznych przestrzeni przez otwarte morze.

PAP
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 2. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 3. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 4. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 5. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 6. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 7. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

 8. 1270rekaasww 13.07.2018

  Uczeń z Polski zrobił swojej nauczycielce sztuczną rękę

  To nie scenariusz amerykańskiego serialu o młodych, ambitnych uczniach „high school”, a historia, która wydarzyła się w zwykłym polskim podwarszawskim Milanówku. Uczniowie tamtejszego gimnazjum po lekcjach stworzyli swojej niepełnosprawnej nauczycielce sztuczną rękę!

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook