Jedynie prawda jest ciekawa


Pianistka zastąpiła orkiestrę

15.07.2014

Niecodzienny spektakl obejrzeli włoscy melomani w Termach Karakali w Rzymie. Zamiast uroczystego wystawienia opery "Cyganeria" Giacomo Pucciniego z udziałem orkiestry zobaczyli występ przy akompaniamencie jednego fortepianu. Wszystko dlatego, że orkiestra strajkowała.

Dawno o żadnym strajku we Włoszech, gdzie odbywa się ich wiele, nie było tak głośno, jak o poniedziałkowej akcji protestacyjnej muzyków z teatru operowego w Wiecznym Mieście.

Ponieważ do strajku ogłoszonego przez kilka związków zawodowych na tle sporu z dyrekcją przystąpiło wielu członków orkiestry, jej skompletowanie na premierowy spektakl okazało się niemożliwe. Od dawna zapowiadano go jako wielkie wydarzenie artystyczne we włoskiej stolicy. Zainteresowanie było tym większe, że uwielbianej przez Włochów "Cyganerii" nie wystawiano na scenie w Termach Karakalli od ponad 60 lat.

Sprzedane zostały wszystkie bilety, a ludzie do ostatniej chwili stali pod kasą czekając na wejściówki.

Dyrekcja opery podjęła decyzję, że na letniej, bardzo popularnej wśród rzymian scenie muzycznej w Termach Karakalli, opera w nowatorskiej reżyserii Davida Livermore'a, z jego scenografią i kostiumami, zostanie wystawiona połowicznie, to znaczy wyłącznie przy akompaniamencie fortepianu.

Melomani, którzy przybyli licznie na malowniczy i sugestywnie oświetlony wieczorem teren antycznych term, wygwizdali dyrektora rzymskiej opery Carlo Fuortesa, gdy ze sceny zapowiedział, jak będzie wyglądało okrojone wystawienie "Cyganerii". Mówił również o woli uszanowania prawa do strajku, co również nie spodobało się miłośnikom muzyki. Wielu widzów opuściło swe miejsca na znak protestu. Ci nieliczni, którzy pozostali, najdłużej oklaskiwali heroiczną pianistkę, gdyż podjęła się niezwykle trudnego zadania zastąpienia całej orkiestry.

ansa/PAP

[fot. www.rzym.it]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook