Jedynie prawda jest ciekawa


Papież otrzymał dwa nowe papamobile

07.12.2012

Jak poinformowało watykańskie Biuro Prasowe jeden z pojazdów zostanie użyty już jutro, gdy po południu Ojciec Święty uda się na Plac Hiszpański, by z okazji uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny złożyć kwiaty przed znajdującą się tam kolumną Matki Bożej.

Dwa nowe „papamobile” zostaną dziś przekazane Papieżowi w Ogrodach Watykańskich. Pojazdy skonstruowano na bazie Mercedesa-Benz klasy M i wyposażono w specjalne urządzenie, pozwalające Benedyktowi XVI by być blisko ludzi, zapewniając jednocześnie na maksymalne bezpieczeństwo i wygodę. Mercedes-Benz od ponad 80 lat przekazuje Następcy Piotra swe pojazdy.

Jak poinformowało watykańskie Biuro Prasowe jeden z pojazdów zostanie użyty już jutro, gdy po południu Ojciec Święty uda się na Plac Hiszpański, by z okazji uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny złożyć kwiaty przed znajdującą się tam kolumną Matki Bożej.

Nowy papamobile wykorzystuje wiele technologii innowacyjnych mających na celu bardziej efektywną klimatyzację i oświetlenie, a także komunikację między kierowcą a kabiną przeznaczoną dla papieża. Karoseria jest jak zwykle koloru białego, a nowy pojazd jest o kilka centymetrów niższy niż wcześniejsze papamobile, aby umożliwić łatwiejszy transport lotniczy, niezbędny podczas papieskich podróży.

Prace nad nowym modelem inżynierowie Mercedesa rozpoczęli przed rokiem. Pojazd zasilany jest benzyną bezołowiową, podobnie jak modele poprzednie.

Prezes Daimler AG, Dieter Zetsche przypomniał, że Mercedes-Benz od ponad 80 lat przekazuje Następcy Piotra swe pojazdy. W 1930 firma przekazała Piusowi XI Nurburg 460 pullman limousine, w latach sześćdziesiątych Janowi XXIII Mercedes 300 d automatic, Pawłowi VI - Mercedes Benz 600 Pullmann Landaulet a później 300 SEL. W ostatnich latach bł. Jan Paweł II korzystał z samochodu klasy G podczas celebracji na placu św. Piotra, oraz klasy M, zastępowanej dziś nowymi papamobilami.

Janowi Pawłowi II podczas podróży zagranicznych w pierwszych latach pontyfikatu – do zamachu 13 maja 1981 r. pojazdy przygotowywały kraje goszczące. W czerwcu 1979 roku podczas pierwszej pielgrzymki do Polski Ojciec Święty korzystał z papamobilu zbudowanego na podstawie ciężarówki star 660. 

ll, KAI

[Fot. Wikipedia]

Warto poczytać

 1. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 2. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 3. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 4. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 5. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 6. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 7. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

 8. 1270rekaasww 13.07.2018

  Uczeń z Polski zrobił swojej nauczycielce sztuczną rękę

  To nie scenariusz amerykańskiego serialu o młodych, ambitnych uczniach „high school”, a historia, która wydarzyła się w zwykłym polskim podwarszawskim Milanówku. Uczniowie tamtejszego gimnazjum po lekcjach stworzyli swojej niepełnosprawnej nauczycielce sztuczną rękę!

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook