Jedynie prawda jest ciekawa


Papież odznaczony Orderem Uśmiechu

25.04.2016

Papież Franciszek został odznaczony Orderem Uśmiechu - odznaczeniem przyznawanym przez dzieci - poinformowała PAP Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu. Jest otwarty na dzieci i zawsze możemy na niego liczyć - przekonywały dzieci, wnioskujące o ten order dla Franciszka.

Podczas wiosennego posiedzenia Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu przyznała sześć nowych odznaczeń. Wnioski o order dla Franciszka złożyły polskie dzieci (zbiorowy - uczniowie jednej ze szkół podstawowych z oddziałami integracyjnymi im. Kawalerów Orderu Uśmiechu oraz 11 indywidualnych). Jeden z wniosków złożyli - w imieniu 21-miesięcznej Julii - jej rodzice. "Papież Franciszek jest osobą bardzo skromną, a zarazem człowiekiem o wielkim sercu. () Dzięki niemu nasza córeczka w przyszłości będzie samodzielna. Wsparcie finansowe Ojca Świętego umożliwi jej samodzielne chodzenie na własnych nóżkach" - napisali. 

W swoich listach dzieci podkreślały m.in., że "Ojciec Święty kocha każdego człowieka, przekonuje, że szczególnym szacunkiem trzeba otaczać dzieci. Papież jest kochany, jak ktoś chce od niego pomocy, to ją dostanie, a zwłaszcza dziecko, jesteśmy pewni, że gdyby ktoś z nas potrzebował pomocy to by nam nie odmówił". Dzieci wnioskujące o Order Uśmiechu dla papieża przypominały również m.in., że przeznaczył na licytację motor marki Harley-Davidson na pomoc dzieciom z rodzinnych domów dziecka, dofinansował zakup windy w szkole podstawowej i gimnazjum "Zawsze razem" w Poznaniu, podarował wieczne pióro oraz szwajcarski zegarek na aukcję Fundacji Anny Dymnej "Mimo wszystko", w ciągu swojego trzyletniego pontyfikatu wziął udział dwukrotnie w akcji "Szlachetna Paczka". 

"Papież Franciszek protestuje przeciwko prześladowaniu albinoskich dzieci w Afryce. To widać, że dla niego dzieci są najważniejsze. Upomina się o dzieci bite i poniewierane. Nie uważa, że dorosłemu wolno wszystko. () Dba on nie tylko o rzeczy materialne, ale także o życie duchowe, dzieci rozmawiając z nimi nawiązują do bycia lepszym i pomocnym na wzór Jezusa. Jest otwarty na dzieci i zawsze możemy na niego liczyć" - pisały dzieci w uzasadnieniach swoich wniosków. Kapituła postanowiła, że papieżowi Franciszkowi przypadnie Order Uśmiechu z nr legitymacji 1000. Orderem odznaczono też Jana Pawła II. 

Papież odebrał Order, choć z zasady nie przyjmował żadnych odznaczeń. Był 267. kawalerem, na wniosek niewidomych dzieci z Krakowa i Lasek. Wniosek został napisany alfabetem Braille'a. Kapituła zdecydowała również o odznaczeniu Agustina Marka Egurroli, tancerza i choreografa, na wniosek dzieci z polskich szkół (m.in. z Adamowizny, Warszawy, Pruszkowa, Grodziska Mazowieckiego, Wieliszewa i Nowego Dworu Mazowieckiego). Wskazywały one, że Egurrola wspiera dziecięce talenty i pokazuje, że każdy może osiągnąć sukces. "Wiemy, że wiele dzieci z domów dziecka dzięki niemu ma szansę na spotkanie z tańcem, na realizację swoich marzeń" - podkreślono. Orderem Uśmiechu wyróżniono też. Katarzynę Januszewską - lekarkę z Niemiec. Wnioski złożyli mali pacjenci z Polski, Luksemburga i Niemiec. Odznaczono również Zofię Marcinek - choreografkę, twórczynię i dyrektor artystyczną zespołu folklorystycznego LAZURKI działającego na warszawskim Bemowie. Wniosek złożyły dzieci z zespołu LAZURKI. Order trafi także do Anny Mkapy z Tanzanii - działaczki walczącej w Afryce o prawa dzieci do edukacji, zabezpieczenia socjalnego i ochrony zdrowia; w latach 1995-2005 była pierwszą damą Tanzanii, tanzańskie dzieci nazywają ją "mamą Mkapa". Wnioski w języku suahili złożyły dzieci z Tanzanii. Odznaczono również Kazimierza Przedpełskiego - harcerza, żołnierza Szarych Szeregów, pułkownika Wojska Polskiego, działacza Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Szpitala Centrum Zdrowia Dziecka, współorganizatora Banku Krwi CZD. Wniosek złożyły dzieci-pacjenci Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. 

Kapituła Orderu Uśmiechu - jedynego odznaczenia przyznawanego na wniosek dzieci - zbiera się dwa razy do roku, wiosną i jesienią. Na każdym posiedzeniu przyznaje kilka lub kilkanaście odznaczeń. Rocznie otrzymuje kilkaset do tysiąca wniosków. Order Uśmiechu przyznawany jest od 1968 r. Z wnioskiem mogą występować tylko osoby do 18. roku życia. Kawalerem z legitymacją nr 1 był prof. Wiktor Dega, światowej sławy chirurg ortopeda z Poznania, rzecznik rozpowszechnienia szkół integracyjnych. W czasie dekoracji był pasowany czerwoną różą i musiał z uśmiechem wypić puchar kwaśnego soku z cytryny. Ta ceremonia obowiązuje do dziś. Do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu należą m.in. Dalajlama XIV, Matka Teresa z Kalkuty, ks. Jan Twardowski, Jacek Kuroń, małżonka emira Kataru Szejcha Mouza bint Nasser, król Arabii Saudyjskiej Abdullah bin Abdulaziz Al Saud, prof. Zbigniew Religa. Najmłodszym Kawalerem Orderu Uśmiechu został w 1994 r. 23-letni wówczas Marek Michalak (obecny rzecznik praw dziecka i Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu); najstarszą odznaczoną tym orderem osobą była 97-letnia Irena Sendlerowa (w 2007 r.).

kk/PAP

[fot. EPA/ANGELO CARCONI]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

22.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook