Jedynie prawda jest ciekawa


Owce już na halach

19.05.2012

Owce w Beskidach pasą się już na halach. W sobotę w Korbielowie (Beskid Żywiecki) odbył się uroczysty redyk, czyli obrządek wyprowadzenia zwierząt na górskie pastwiska. Do września będą się na nich pasły pod opieką bacy i juhasów.

Gazdowie powierzyli bacy Stanisławowi Majewskiemu po kilka, kilkanaście zwierząt. W sumie stado liczy ponad 250 owiec. Majewski zajmuje się wypasem owiec od kilkudziesięciu lat.

Baca i juhasi odprawili w sobotę tradycyjne obrzędy związane z redykiem, m.in. "mieszali" i okadzali owce. Mieszanie to trzykrotne przepędzanie stada wokół mojki, czyli jodłowej gałęzi wbitej na polanie. Górale wierzą, że owce od różnych gazdów "poznają się i polubią". Kiedyś wierzono, że owce, które wypadną poza krąg, zagubią się podczas sezonu wypasu lub zostaną zagryzione. Okadzanie odpędzało z kolei złe moce od stada i miało sprawić, że nie będzie ono atakowane przez wilki. W pasterskiej bacówce zapłonęła także ognisko zwane watrą.

Redyk zwieńczyła modlitwa oraz pierwszy udój owiec. Z tego mleka będą powstawały oscypki.

Uroczystość wzbogaciły występy zespołów regionalnych oraz liczne konkursy, m.in. przędzenia wełny i wiedzy o obrzędach pasterskich. Pojawili się także zbójcy. Jak głosi legenda pobliska góra Pilsko wzięła nazwę od orawskich zbójników, którzy pod szczytem góry ponoć często pili. Mówi o tym góralska pieśń: "Pilsko nase Pilsko, gronicku kochany, chodzili po tobie zbójnicy z Orawy. Chodzili, pijali i na dudach grali, winko popijali, z dziywkami hulali".

PAP
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 2. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 3. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 4. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 5. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 6. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 7. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

 8. 1270rekaasww 13.07.2018

  Uczeń z Polski zrobił swojej nauczycielce sztuczną rękę

  To nie scenariusz amerykańskiego serialu o młodych, ambitnych uczniach „high school”, a historia, która wydarzyła się w zwykłym polskim podwarszawskim Milanówku. Uczniowie tamtejszego gimnazjum po lekcjach stworzyli swojej niepełnosprawnej nauczycielce sztuczną rękę!

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook