Jedynie prawda jest ciekawa


Ostrożnie ze słońcem

04.05.2013

lekarze ostrzegają – zbyt długie przebywanie na słońcu może się źle skończyć.

Niebezpieczne dla naszego zdrowia może być też nadmierne korzystanie z solarium. Jeśli komuś marzy się złocista opalenizna to niech lepiej pracuje nad nią ostrożnie i rozważnie.

Zbyt długie przebywanie na słońcu może być szkodliwe nie tylko dla naszej skóry ale i oczu. Pieczenie, łzawienie, a nawet poważne uszkodzenie struktur oka, to właśnie efekty nierozważnego zażywania kąpieli słonecznych. To nie znaczy, że mamy unikać opalania się, wręcz przeciwnie, trzeba tylko pamiętać o niezbędnej ochronie – przypomina okulista, dr hab. Dorota Wyględowska:

"Pacjenci zgłaszają się do nas z czerwonym, bardzo bolesnym okiem, nieraz także z pogorszeniem ostrości wzroku.  Może to być właśnie efekt zbyt intensywnego opalania."

Dlatego okuliści przestrzegają m.in. przed patrzeniem prosto w słońce:

„Może dojść wówczas do fotochemicznego uszkodzenia najbardziej odpowiedzialnej za widzenie części oka  - plamki żółtej, do pogorszenia ostrości wzroku oraz mroczków, które chory ma w polu widzenia. Czasami uszkodzenie jest trwałe, nieodwracalne. Jeżeli jest niewielkie, to samoistnie po pewnym czasie może się wycofać" – ostrzega dr Wyględowska

Zatem wychodząc z domu przy słonecznej pogodzie, pamiętajmy o tym, żeby zabrać ze sobą okulary słoneczne, najlepiej takie z filtrem UV. Unikajmy raczej takich kupionych na bazarach i supermarketach bo mogą być wręcz niebezpieczne dla naszego wzroku. Zakładając zwykłe, ciemne szkła, zmniejszamy naświetlenie naszych oczu, przez co rozszerzają nam się źrenice, a jeśli okulary nie mają specjalnego filtra to nasze oko przyjmuje wtedy jeszcze więcej szkodliwego promieniowania.

O nasze oczy powinniśmy też zadbać w solarium, w gabinetach z łóżkami do opalania są zawsze specjalne okulary ochronne.

"Nie wszyscy je zakładają, obawiając się opalenizny z +efektem pandy+, czyli białymi obwódkami wokół oczu. Co gorsza, są osoby, które nie przestrzegają zasady zamykania oczu w trakcie opalania" - powiedziała okulistka.

PAP, mk

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook