Jedynie prawda jest ciekawa


Orszaki Trzech Króli przejdą przez Polskę

04.01.2016

6 stycznia uroczyste pochody odbędą się w 420 miejscowościach.

Ulicami 420 miejscowości w Polsce i szesnastu miast za granicą przejdą w środę, 6 stycznia, Orszaki Trzech Króli - poinformowała w poniedziałek na konferencji prasowej w Warszawie  rzeczniczka prasowa OTK Anna Śmigielska.

Jak dodała jest to o 90 miejscowości więcej niż w roku ubiegłym. Do Orszaku może przyłączyć się każdy. Za Betlejemską Gwiazdą prowadzą nas tradycyjnie Trzej Królowie - Mędrcy ze Wschodu - podkreśliła.

"Scenariusz tej jednej z największych rodzinnych, plenerowych imprez jest wszędzie podobny, ponieważ oparty jest na ewangelicznym przekazie sprzed 2016 lat - Mędrcowie ze Wschodu wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by "odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga. Trzej Królowie oddają Mu pokłon, objawiając Go tym samym całemu światu" - podkreśliła rzeczniczka Orszaku.

Dodała, że nieodzownym elementem każdego Orszaku jest wspólne kolędowanie ludzi, którzy idą za Trzema Królami oraz ich rycerzami, wojownikami i dwórkami. "W ten sposób wszyscy mogą się przyłączyć do Orszaku Trzech Króli, stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia" - podkreśliła Śmigielska.

Poinformowała jednocześnie, że na Orszaku przedstawiane są również sceny ilustrujące wydarzenia biblijne towarzyszące Narodzeniu Pańskiemu takie jak Dwór Heroda, Gospoda, Walka dobra ze złem, Brama do Nieba.

Maciej Marchewicz z Fundacji Orszaku Trzech Króli podkreślił, że "fenomen orszaku nie polega na tym, że z roku na rok przybywa miejsc, gdzie jest organizowany, tylko na tym, że uruchamia tyle obywatelskiego działania rodziców, dzieci, szkół, ośrodków kultury czy parafii".

Święto Trzech Króli - jak powiedział Marchewicz - to okazja na odkrywanie bogactwa tradycji i zwyczajów związanych z wyjątkowo pięknymi świętami Bożego Narodzenia. "Orszak Trzech Króli systematycznie przywraca zwyczaj wystawiania jasełek, budowanie szopek Bożonarodzeniowych, wspólnego śpiewania kolęd. Inspiruje do sięgania do dawnych tradycji i tworzenia nowych zwyczajów” - dodał.   

Jak poinformowała Śmigielska, w tym roku Orszak przejdzie w 420 polskich miastach i miejscowościach, a także w kilkudziesięciu miejscach na świecie, m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech, w USA, na Ukrainie, w Rumunii, Rwandzie i Ekwadorze. Do policzenia uczestników Orszaku zostało rozesłanych 1,4 mln naklejek.

Hasło ósmej edycji Orszaku Trzech Króli to: "Nade wszystko miłosierdzie - Miłość Pokój, Przebaczenie". "Jest to nawiązanie do słów papieża Franciszka. W ten sposób zostają podkreślone wydarzenia Roku Świętego Miłosierdzia, oraz XXXI Światowe Dni Młodzieży. W tegorocznym scenariuszu znajdą się również słowa św. Jana Pawła II oraz świętej Faustyny" - powiedziała rzeczniczka OTK.  

Dodała, że Światowe Dni Młodzieży będą widoczne w Orszaku Trzech Króli w całej Polsce. Fundacja jest organizatorem ogólnopolskiej zbiórki publicznej na "światowe Dni Młodzieży w Diecezjach”, przeprowadzanej w wielu miejscowościach w całej Polsce 6 stycznia podczas Orszaku Trzech Króli. Dochód zebrany podczas zbiórki zostanie przekazany kwestującym miejscowościom na organizację pobytu uczestników ŚDM w tych miejscowościach.     

6 stycznia 2015 roku - przypomniała Śmigielska - Orszak Trzech Króli odbył się w 330 miejscowościach, wzięło w nim udział łącznie ponad 1 mln osób. Kolejne 1,5 mln widzów obejrzało transmisję telewizyjną na żywo w TVP i TVP Polonia.

mly/PAP

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook