Jedynie prawda jest ciekawa


Orły poczuły wiosnę

04.02.2014

Żyjące w polskich Karpatach orły przednie, co najmniej miesiąc wcześniej niż zazwyczaj, zaczynają tokować i odwiedzać swe gniazda - poinformował dr Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.

"Ożywienie wśród orłów przednich obserwujemy od kilku dni. Zaczynają już tokować, odwiedzają gniazda, widziałem nawet kopulację jednej pary" - powiedział ornitolog.

W jego ocenie, takie zachowanie jest wynikiem łagodnej zimy. "Temperatury powietrza z każdym dniem są coraz wyższe, a na polach pozostało już niewiele śniegu.  W konsekwencji prowadzi to do takiego zachowania orłów, jakby to był co najmniej początek marca" - dodał.  Podkreślił, że w tym roku zainteresowanie gniazdami nastąpiło prawie o miesiąc wcześniej niż zazwyczaj. "Przy normalnej zimie orły  przednie do rewirów lęgowych wracają na przełomie lutego i marca, w trzeciej dekadzie marca składają jaja, które wysiadują ok. 40 dni" - wyjaśnił.

Stój nie obawia się, że ewentualny powrót zimy zagrozi lęgom. "Orły potrafią wysiadywać nawet w bardzo niesprzyjających warunkach pogodowych. Są to duże ptaki, które wytrwale ogrzewają złożone jaja" - zaznaczył.  

Przypomniał, że "tegoroczną, łagodną zimę orły przednie spędziły w swoich rewirach lęgowych".  "W poszukiwaniu pożywienia nie musiały specjalnie oddalać się od gniazd, czy schodzić w niższe partie gór" - zauważył przyrodnik.

W Polsce żyje ok. 35 par orłów przednich, najwięcej - ponad 30 par - w Karpatach. Poza Karpatami można je spotkać na Wybrzeżu Bałtyckim np. w Słowińskim Parku Narodowym i na Mazurach.

Długość ciała orła przedniego przekracza 80 cm, a rozpiętość skrzydeł - dwa metry. Drapieżnik żywi się głównie ssakami i ptakami. Poluje między innymi na         zające, kuny, koty domowe, sowy, kruki, myszołowy. Nie gardzi również padliną.            Pikując w locie osiąga prędkość do 160 km/godz.

Jego gniazda znajdują się w miejscach trudno dostępnych, w koronach  wysokich drzew lub na półkach.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

 

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook