Jedynie prawda jest ciekawa


Ołtarz Wita Stwosza na Liście Skarbów Dziedzictwa?

13.07.2015

Miecz koronacyjny królów polskich Szczerbiec, Ołtarz Wita Stwosza, obraz Matki Boskiej Częstochowskiej i Dzwon Zygmunta powinny zostać wpisane na Listę Skarbów Dziedzictwa.

Miecz koronacyjny królów polskich Szczerbiec, Ołtarz Wita Stwosza, obraz Matki Boskiej Częstochowskiej i Dzwon Zygmunta powinny znaleźć się wśród obiektów, które zostaną wpisane na Listę Skarbów Dziedzictwa - uważa generalny konserwator zabytków Piotr Żuchowski.

Stworzenie Listy Skarbów Dziedzictwa dla cennych zabytków ruchomych zakłada nowela ustawy o zabytkach, do której w miniony piątek Sejm wprowadził kilka senackich poprawek. Nowela ustanawia szczególną formę ochrony konserwatorskiej dla najważniejszych ruchomych obiektów zabytkowych; zakłada stworzenie Listy Skarbów Dziedzictwa, która leżeć ma w gestii ministra kultury. O wpisanie cennych ruchomych zabytków może wnioskować właściciel; wpis może się też dokonywać z urzędu.

Posłanka PSL Urszula Pasławska przypomniała na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie, że projekt ustawy o zabytkach został przygotowany w październiku 2013 r. przez klub PSL we współpracy z resortem kultury.

"Ustawa ma na celu chronić zabytki ruchome. Polacy i przyszłe pokolenia będą mogły korzystać z zabytków ruchomych, jeszcze bardzo długo" - powiedziała. Przypomniała, że wszystkie kluby parlamentarne "jednoznacznie" zagłosowały za przyjęciem tej ustawy.

Obecny na konferencji prasowej generalny konserwator zabytków i sekretarz stanu w ministerstwie kultury Piotr Żuchowski wskazał 14 zabytków ruchomych, które - jego zdaniem - powinny znaleźć się na Liście Skarbów Dziedzictwa. "To najbardziej reprezentatywne obiekty w zbiorach Polski, one powinny otworzyć Listę Skarbu Dziedzictwa" - ocenił.

"Potrzebna jest szczególna, wyselekcjonowana i wzmocniona forma ochrony konserwatorskiej i materialnej obiektów, które są arcydziełami i pokazują geniusz ludzki, a dla nas Polaków są obiektami, które od wieków tworzą naszą tożsamość" - przekonywał Żuchowski.

Wśród 14 zabytków ruchomych, które wymienił Żuchowski są: "Dama z Łasiczką" Leonarda da Vinci, obrazy Rembrandta - "Krajobraz z miłosiernym samarytaninem", "Dziewczyna w ramie obrazu" oraz "Uczony przy pulpicie", a także "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga, "Portret konny Stanisława Kostki Potockiego" Jacques'a-Louisa Davida i "Bitwa pod Grunwaldem" Jana Matejki. Pozostałe propozycje to: miecz koronacyjny królów polskich Szczerbiec, Ołtarz Wita Stwosza, Drzwi Gnieźnieńskie, Królewski Kielich z Trzemeszna, Madonna z Krużlowej, obraz Matki Boskiej Częstochowskiej oraz Dzwon Zygmunta.

Zgodnie z nowelą ustawy o zabytkach, szczególne rygory mają dotyczyć przechowywania, eksponowania i transportu wpisanych obiektów. Podejmowanie prac konserwatorskich ma zobowiązywać do utrzymania najwyższych standardów. Nowelizacja obliguje także właścicieli do ochrony zabytku i informowania o jego stanie, udostępniania do badań i konserwacji, jak też prowadzenia określonych prac konserwatorskich.

Nowela zobowiązuje ministra kultury do zabezpieczenia środków na realizowanie tych zadań przez udzielanie dotacji celowych. Przewiduje też kontrolę stanu zabytku co najmniej co dwa lata i nakaz przywrócenia go do stanu pierwotnego w przypadku zmian sprzecznych z dopuszczalnymi. Możliwe ma być też - na mocy decyzji ministra - usunięcie zabytku z Listy Skarbów Dziedzictwa oraz zabezpieczenie go przez czasowe zajęcie w sytuacji zagrażającej np. zniszczeniem.

Nowelizacja zakłada też ujednolicenie zasad wpisu do rejestru zabytków ruchomych i nieruchomych. Obecnie wpis zabytku ruchomego odbywa się na wniosek właściciela, wpis z urzędu jest dopuszczalny tylko w sytuacji zagrożenia obiektu. Po nowelizacji zabytki ruchome będą wpisywane do rejestru także z urzędu.

PAP/es

fot. wikimedia.commons.com/CC BY-SA 2.0

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook