Jedynie prawda jest ciekawa


Ogólnopolska Noc Biologów

12.01.2012

Na ile możemy ufać własnym zmysłom, jakie są przyczyny leworęczności, jak wydobyć DNA z owoców za pomocą szamponu do włosów i soli kuchennej, m.in. tego dowiedzą się uczestnicy Nocy Biologów. 13 stycznia odbędzie się ona w 16 polskich ośrodkach akademickich.

Ogólnopolska Noc Biologów to pierwsze wspólne przedsięwzięcie szesnastu ośrodków naukowych, które ma popularyzować biologię. Idea spotkań narodziła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podczas cieszących się dużą popularnością spotkań dla mieszkańców miasta.

Jak przypomina dr hab. Stanisław Czachorowski z uczestniczącego w wydarzeniu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wiek XX uważany był za stulecie fizyków. Wszystko wskazuje na to, że wiek XXI będzie wiekiem biologów.

"To nie tylko odczytanie ludzkiego genomu, to także prace nad poznaniem proteomu, przywracanie do życia wymarłych gatunków, biotechnologia, bioinformatyka i możliwości kolonizacji przestrzeni kosmicznej. () To już bliska przyszłość wykłuwająca się w laboratoriach biologów i biotechnologów. Warto wiec zobaczyć nowoczesne laboratoria i podejrzeć naukowców przy ich pracy" - podkreśla dr Czachorowski.

Bardzo bogaty program Nocy Biologów przygotował Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Już od godz. 11 rozpoczną się tam wykłady poświęcone płci mózgu, erze dinozaurów czy uzdrawiającej mocy pijawek. Podczas warsztatów będzie można "degustować zapachy" i przekonać się, jak wielobarwne potrafi być laboratorium. W kawiarni naukowej specjaliści z Wydziału Biologii UWM postarają się odpowiedzieć na każde zadane im pytanie.

Uczestnicy zajęć na Uniwersytecie Szczecińskim (US) pod okiem uczonych wydobędą DNA z bananów, kiwi lub truskawek za pomocą szamponu i soli kuchennej. Przez mikroskop będą mogli obserwować zachowania pierwotniaków, skorupiaków czy owadów w kropli wody. Chętni dowiedzą się również jak sprawdzić czy żywność jest modyfikowana genetycznie.

Jak powiedziała PAP prodziekan Wydziału Biologii US dr Renata Słomińska-Walkowiak przygotowane zajęcia mają zainteresować młodych ludzi przyrodą ożywioną i pokazać, że nawet najbardziej skomplikowane procesy można obserwować prostymi metodami. "Biologia to nie tylko nauka przez duże n, to również tematy blisko związane z życiem codziennym" - dodała Słomińska-Walkowiak.

Na Uniwersytecie Wrocławskim będzie można wysłuchać wykładu poświęconego arszenikowi - jednej z najpopularniejszych i zarazem najstraszliwszych trucizn w historii ludzkości. Na nocne zwiedzanie  zaprasza również Muzeum Człowieka, w którym zwiedzający prześledzą rozwój kości czaszki i szkieletu pozaczaszkowego od okresu płodowego do dorosłości i obejrzą ludzkie kości pochodzące z polskich stanowisk wykopaliskowych, zniekształcone na skutek różnych zmian chorobowych.

Specjaliści z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej przybliżą zalety oraz kontrowersje, które powstały wokół szczepień i szczepionek. Na uczestników warsztatów czekają atrakcje takie jak otrzymanie olejków eterycznych z materiału roślinnego czy obserwacja świecących bakterii. Z kolei goście Uniwersytetu Śląskiego dowiedzą się, na ile wiarygodne jest to, co widzimy. Co robi mózg, kiedy nie otrzymuje całej potrzebnej mu informacji. Uczestnicy warsztatów "cebulowych" dowiedzą się np. dlaczego "syrop babuni z cebuli" jest taki skuteczny w zimowych przeziębieniach.

Uczestnicy zajęć Uniwersytetu w Białymstoku korzystając z internetowych baz danych, na podstawie pojedynczej sekwencji DNA, zidentyfikują wybrane gatunki zwierząt. Podczas warsztatów "Dotknij czaszki lwa i myszy" obejrzą czaszki rozmaitych gatunków ssaków.

Swoje programy z okazji Ogólnopolskiej Nocy Biologów przygotowały również: Akademia Pomorska w Słupsku, Uniwersytet Gdański, Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG-GUMed, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Ogród Botaniczny UAM i Uniwersytet Zielonogórski.

Szczegółowy program Ogólnopolskiej Nocy Biologów jest dostępny na stronie:
http://www.nocbiologow.home.pl/

PAP

[fot. nocbiologow.home.pl]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook