Jedynie prawda jest ciekawa


Odkryto Ziemię 2.0

24.07.2015

Istnienie planety pozasłonecznej o bardzo podobnych do Ziemi parametrach, krążącej wokół gwiazdy podobnej do Słońca, potwierdzili naukowcy analizujący dane z misji Kepler. Informację podała amerykańska agencja kosmiczna NASA.

Oprócz tego podano informację o 11 kandydatkach na skaliste planety w tzw. "strefach życia".

Obiekt nazwany Kepler-452b jest planetą pozasłoneczną (egzoplanetą) krążącą wokół swojej gwiazdy w strefie życia (ang. habitable zone), czyli w obszarze wokół gwiazdy, w którym na powierzchni planety może występować woda w stanie ciekłym.

Planeta Kepler-452b ma średnicę o 60 procent większą niż Ziemia i okrąża swoją gwiazdę raz na 385 dni, czyli w bardzo zbliżonym tempie do roku ziemskiego. Średnia odległość od gwiazdy wynosi 1,05 jednostki astronomicznej (czyli 1,05 odległości Ziemi od Słońca). Co więcej, gwiazda wokół której krąży, jest typu widmowego G2 – takiego jak Słońce, ma podobną temperaturę do słonecznej, jest trochę starsza (6 miliardów lat wobec 4,5 miliarda lat Ziemi), o 20 procent jaśniejsza i ma o 10 procent większy promień.

"Możemy mówić o Kepler-452b jako o starszej, większej kuzynce Ziemi. Otrzymaliśmy szansę zbadania jak może wyglądać przyszła ewolucja naszej planety" - powiedział Jon Jenkins z NASA Ames Research Center (Moffett Field, Kalifornia), który kierował zespołem analizującym dane z misji Kepler.

Naukowcy uważają, że planeta Kepler-452b najprawdopodobniej od początku swojego istnienia znajdowała się w strefie życia i powinna w niej pozostać jeszcze przez około 3 miliardy lat.

Odkrycie było możliwe dzięki zastosowaniu metody tranzytów, czyli obserwacji niewielkich, regularnych osłabień blasku gwiazdy spowodowanych przejściami planety przed gwiazdą (zwanymi przez astronomów tranzytami).

Obserwacje potwierdzające były prowadzone także za pomocą teleskopów naziemnych w McDonald Observatory, Fred Lawrence Whipple Observatory na górze Mt. Hopkins w Arizonie i w W. M. Keck Observatory na szczycie Manua Kea na Hawajach (w tym 10-metrowymi Teleskopami Kecka).

Zespół Jenkinsa, oprócz potwierdzenia istnienia planety Kepler-452b i ustalenia jej parametrów, odkrył także 11 innych kandydatek na małe, skaliste planety w strefach życia (krążące w innych układach niż Kepler-452). W stosunku do poprzednio opublikowanego (w styczniu 2015 r.) katalogu z misji Kepler, liczba kandydatek na planety wzrosła o 521, osiągając 4696. Obiekty te wymagają dalszych obserwacji, aby potwierdzić czy są planetami. Dane obejmują analizy obserwacji wykonanych w okresie od maja 2009 r. do maja 2013 r. Z kolei podawana przez NASA liczba potwierdzonych planet pozasłonecznych wynosi obecnie 1030 (inne źródła, np. Encyklopedia Planet Pozasłonecznych, podają prawie 2000 potwierdzonych planet).

Odkrycie dotyczące układu Kepler-452 i pozostałych 11 kandydatek na planety wchodzi w skład danych zebranych w Siódmym Katalogu Keplera. Wyniki będą opublikowane w czasopiśmie naukowym "Astrophysical Journal". Agencja kosmiczna udostępniła dane także w NASA Exoplanet Archive (http://exoplanetarchive.ipac.caltech.edu/index.html).

Odległość do systemu Kepler-452 wynosi 1400 lat świetlnych, a na niebie jest on widoczny w gwiazdozbiorze Łabędzia. Gwiazda ma jasność około 13,5 magnitudo, czyli znajduje się w zasięgu amatorskich teleskopów. Lato z kolei to dobry okres do obserwacji w Polsce obiektów w gwiazdozbiorze Łabędzia. Łatwo go odszukać, bowiem najjaśniejsza gwiazda tej konstelacji (Deneb) tworzy razem z dwoma innymi jasnymi gwiazdami Trójkąt Letni. Sam gwiazdozbiór Łabędzia przypomina kształtem krzyż.

PAP/mmil

[Fot. www.nasa.gov]

Warto poczytać

 1. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 2. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 3. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 4. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 5. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 6. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 7. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

 8. 1270rekaasww 13.07.2018

  Uczeń z Polski zrobił swojej nauczycielce sztuczną rękę

  To nie scenariusz amerykańskiego serialu o młodych, ambitnych uczniach „high school”, a historia, która wydarzyła się w zwykłym polskim podwarszawskim Milanówku. Uczniowie tamtejszego gimnazjum po lekcjach stworzyli swojej niepełnosprawnej nauczycielce sztuczną rękę!

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook