Jedynie prawda jest ciekawa


Odkryto tajemnice rzadkich ptaków

29.06.2014

Rzadkie ptaki - dubelty, lubią żerować w miejscach, gdzie pasą się krowy, konie czy żubry, potrafią też długo lecieć bez odpoczynku - wynika z obserwacji ptaków prowadzonych nad Narwią. To niektóre z tajemnic dubeltów, które udało się odkryć.

Program realizują - na obszarze Natura 2000 Dolina Górnej Narwi - Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków i fundacja Natura International Polska. Poznanie dubeltów ma pomóc skuteczniej je chronić, a to główny cel przedsięwzięcia. UE i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczyły na ten cel 2,1 mln euro. 

Dubelt jest ptakiem wodno-błotnym średniej wielkości. Odżywia się bezkręgowcami, głównie dżdżownicami. Wyróżniają go niezwykłe zachowania godowe: samce zbierają się w nocy w stałych miejscach i w godowym tańcu zabiegają o względy samic. Dubeltom nie sprzyjają zmiany w środowisku naturalnym, m.in. zarastanie ich żerowisk wysoką roślinnością.

By odkryć zachowania tych ptaków, ornitolodzy obserwują 22 dubelty za pomocą geolokatorów (miniaturowe urządzenia mocowane do specjalnej obrączki i zakładane na nogę dubelta). Ponadto, 36 ptaków dostało nadajniki GPS, a 35 nadajniki radiowe VHF(wymagana jest do śledzenia ptaków specjalna antena, z którą chodzi się w terenie). Niektóre mają zamontowane po dwa urządzenia różnego rodzaju. Zdarzało się też, że ptaki gubiły urządzenie i potem nakładano je innemu osobnikowi, dlatego trudno jest precyzyjnie określić, ile dubeltów jest obserwowanych - tłumaczy PAP koordynatorka projektu Dominika Piotrowska z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Dotychczas udało się dowiedzieć, że dubelty w sezonie lęgowym potrafią się przemieszczać na dość spore odległości. "Wiedzieliśmy, że dubelty mogą przemieszczać się między sąsiednimi tokowiskami, nie przypuszczaliśmy jednak, że mogą być to tokowiska oddalone od siebie o kilkadziesiąt kilometrów. W tym roku udało się odkryć kilka nowych tokowisk, także poza Doliną Górnej Narwi, co świadczy o tym, że podlaska populacja nie była do końca poznana oraz o tym, jak skryte i trudne do wykrycia są to ptaki" - powiedziała Piotrowska.

Dzięki prowadzonym obserwacjom udało się też ustalić, że wędrując, dubelty nie kierują się np. ukształtowaniem terenu czy np. konkretnymi elementami w krajobrazie. "Lecą prosto z punktu A do punktu B, tak jakby miały w głowie niezawodny kompas" - tłumaczy Piotrowska. Dodaje, że wiele wskazuje na to, że tak samo dzieje się, gdy dubelty lecą do Afryki, gdzie zimują. Okazało się, że jeden z obserwowanych ptaków przeleciał bez odpoczynku Morze Śródziemne i Saharę, a wylądował dopiero nad jeziorem Czad. W dwie doby pokonał 3,5 tys. km. Piotrowska zaznaczyła, że dane te mają unikatowy charakter, ponieważ nikomu dotąd nie udało się skutecznie zastosować nadajnika GPS u takiej wielkości ptaka jak dubelt i nie było tak precyzyjnych informacji o jego wędrówce.

Obserwacje wykazują również, że dubelty preferują miejsca, gdzie pasą się zwierzęta gospodarskie, np. krowy, ale też żubry, ale żerują też chętnie tam, gdzie teren plądrowały dziki, a nawet tam, gdzie na ziemi zostały głębokie ślady po ciężkich kołach traktora, a darń została zdarta. Takie powierzchnie to łatwiejszy dostęp do pożywienia, głównie dżdżownic, które są przysmakiem dubeltów.

By chronić dubelty potrzebne są mozaiki łąk intensywnie i ekstensywnie użytkowanych i późno koszone. Dlatego w 2013 r. w ramach projektu wykoszono ok. 40 ha nieużytkowanych rolniczo łąk. W 2014 r. wykoszonych zostanie kolejnych kilkadziesiąt ha. Powstają też brody, remontowane są gminne drogi, by do łąk można było dojechać i wywieźć z nich siano. Realizujący projekt chcą też działać na rzecz przywrócenia wypasu zwierząt w tych miejscach, bo sprzyja to ptakom.

Szacuje się, że w Polsce, tzw. populacja lęgowa dubeltów to ok. 320-400 samców, z czego około dwie trzecie gnieździ się na Podlasiu, głównie na Bagnach Biebrzańskich i w Dolinie Górnej Narwi. W tym roku badacze oszacowali liczbę samców dubelta na badanym terenie na 60 osobników. Rok wcześniej było ich mniej - ok. 39-45. Liczebność tego gatunku określa się właśnie na podstawie liczby samców.

PAP, lz 

[fot: wikipedia/dubelt]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook