Jedynie prawda jest ciekawa


Nuty Chopina w sieci

11.02.2013

Cyfrowe kopie rękopiśmiennych i drukowanych źródeł dzieł Fryderyka Chopina pojawiły się na platformie internetowej "mUltimate Chopin". Aplikacja pozwala na porównanie zapisów nutowych utworów kompozytora i przygotowanie własnych wersji dzieł.

"Chodziło nam nie tylko o zdigitalizowanie źródeł, ale również o zebranie wszelkich możliwych wersji utworów Chopina" - powiedział na konferencji prasowej dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener. Nawiązuje do tego nazwa projektu, która jest połączeniem dwóch słów z języka angielskiego: "ostateczność" i "multimedialność".

Aplikacja umożliwia przeglądanie i porównywanie różnych wersji utworów Chopina, od jego własnych rękopisów po wydania drukowane. Użytkownik porusza się po zdigitalizowanym zapisie nutowym jak po interaktywnej mapie - interesujące miejsca może powiększać i obserwować nuty w dużym przybliżeniu.

Fragmenty zapisu nutowego różniące się od innych wersji opatrzono komentarzem. Z poszczególnych części różnych źródeł można zestawić własną kombinację utworu, a potem wygenerować ją w formacie PDF.

Pomysłodawca projektu Paweł Kamiński zaznaczył, że projekt "mUltimate Chopin" jest skierowany nie tylko do muzykologów i pedagogów, ale także do pianistów. "Tekst nutowy dzięki swojej niejednoznaczności, podobnie jak czytanie książki, uruchamia wyobraźnię i pozwala lepiej zrozumieć twórcę" - powiedział. Kamiński jest jednym z redaktorów Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina pod red. Jana Ekiera.

"Taka baza danych pozwala stwierdzić, jakiego rodzaju błędy popełniono w kolejnych wydaniach, jakie błędy popełniali kolejni kopiści i sam Chopin" - tłumaczył. Jak podkreślił, rękopisy kompozytora miały czasem pewne niedociągnięcia. "Sam pisał często do swojego kopisty, że >>może tam jeszcze krzyżyków i bemoli brak<<, autoryzując niejako Juliana Fontanę do dopisania jeszcze czegoś" – mówił Kamiński.

Pierwszym utworem dostępnym na platformie "mUltimate Chopin" jest Impromtu As-dur. Na stronie internetowej chopinmultimate.com można obejrzeć w formie cyfrowej i porównać autograf kompozytora oraz wydania francuskie, niemieckie i angielskie.

Aby porównać wszystkie wersje zapisu nutowego Impromptu As-dur i opracować uwagi, każdą z nich "przejrzano nuta po nucie" - tłumaczyła szefowa zespołu redakcyjnego Działu ds. Nauki i Wydawnictw Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Ewa Sławińska-Dahlig. Potem redaktorzy przygotowali tzw. klisze elementów zmiennych, które nanieśli na poszczególne wersje utworu.

Na pierwszą stronę autografu Impromptu As-dur redaktorzy nanieśli 230 klisz. Dostarczają one informacji dotyczących niejasności graficznych, interpretacji merytorycznych, różnic w źródłach, adjustacji redakcyjnych oraz poprawek i zmian.

W 2013 r. mają zostać opracowane także: Polonez cis-moll, Ballada g-moll, cztery Mazurki op. 24, dwa Nokturny op. 27, Walc As-dur oraz Scherzo h-moll.

Projekt realizują wspólnie Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i Fundacja Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina. System opracowała grupa informatyków z firmy Plum Web Solution. "mUltimate" został dofinansowany w ramach programu "Dziedzictwo cyfrowe" Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

PAP, ruk

[na zdj. Dagerotyp Louisa Auguste'a Bissona / Wikipedia]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook