Jedynie prawda jest ciekawa


Nowa szczepionka pokona meningokoki

07.05.2012

Nowa, wciąż jeszcze testowana szczepionka skutecznie chroni przed meningokokami typu B wywołującymi zapalenie opon mózgowych - wykazały badania prowadzone w Australii, Polsce i Hiszpanii. Pisze o tym "The Lancet Infectious Diseases".

Według pisma, z dotychczasowych testów wynika, że szczepionka wywołuje u badanych osób dorosłych reakcję odpornościową przeciwko 90 proc. szczepów tej odmiany bakterii.

- To bardzo obiecujący preparat o szerokim spektrum działania - twierdzi kierujący badaniami Peter Richmond z University of Western Australia's School of Paediatrics and Child Health.

Meningokokowe zapalenie opon mózgowych wywołują bakterie Neisseria meningitidis, które dzieli się na grupy A, B, C, W135 i Y. Dostępne są dwie szczepionka przeciwko meningokokom typu A i C. Te pierwsze występują głównie w Afryce. W Europie i krajach uprzemysłowionych większość zachorowań wywołują meningokoki z grupy B i C.

Na tego rodzaju zakażenia najbardziej narażone są dzieci od drugiego miesiąca do piątego roku życia oraz młodzież i dorośli między 11. a 24. rokiem życia. Zachorować mogą nawet osoby uważane za silne i zdrowe, rzadko chorujące. Atak tych groźnych bakterii może być gwałtowny. Nawet zupełnie zdrowe dziecko w ciągu zaledwie kilku godzin może zacząć walczyć o życie na oddziale intensywnej opieki medycznej.

Choroba rozprzestrzenia się drogą kropelkową, np. podczas kichania, kaszlu i krzyku), poprzez kontakt bezpośredni (np. przez pocałunek) lub na skutek korzystania z tych samych naczyń (picie z tego samego kubka), palenie tego samego papierosa.

Zakażenie czasami trudno szybko wykryć z powodu zmiennych objawów. Na początku mogą być one podobne do tych jakie wywołuje grypa, ale po 4-6 godzinach ich nasilenie pozornie może się zmniejszyć, co czasem opóźnia postawienie diagnozy i rozpoczęcia leczenia.

Charakterystyczne objawem zakażeń meningokokowych jest sztywność karku i drobne wybroczyny, ale zwykle pojawiają się one dopiero w zaawansowanych stadiach choroby.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 2. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 3. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 4. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 5. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 6. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 7. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

 8. 1270rekaasww 13.07.2018

  Uczeń z Polski zrobił swojej nauczycielce sztuczną rękę

  To nie scenariusz amerykańskiego serialu o młodych, ambitnych uczniach „high school”, a historia, która wydarzyła się w zwykłym polskim podwarszawskim Milanówku. Uczniowie tamtejszego gimnazjum po lekcjach stworzyli swojej niepełnosprawnej nauczycielce sztuczną rękę!

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook