Jedynie prawda jest ciekawa


Nowa płyta Michała Lorenca

09.11.2016

„Przymierze”, czyli podziękowanie za wolną Polskę.

Pełna nadziei, wiary i wdzięczności – tak w skrócie można opisać najnowsze dzieło Michała Lorenca, symfoniczną płytę „Przymierze”, powstałą na uroczyste otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej oraz z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. „Przymierze”, to przejmująca opowieść w 5 utworach, o miłości Boga i człowieka.

TytułowePrzymierze” to rodzaj układu zawartego między silnym i słabym, powstałym z woli silnego – mówi o płycie sam kompozytor – Świątynia jest znakiem wdzięczności nas, słabych wobec Stworzyciela. Znakiem pojednania i pokoju.

Najnowsza kompozycja jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich twórców, to dzieło dojrzałe, przemyślane. Autor w swobodny sposób przeplata w nim motywy biblijne, tony monumentalne i podniosłe, z prostymi, „ludowymi” wręcz, wariacjami. Piękno kompozycji spina orkiestra symfoniczna London Symphony Orchestra pod batutą Lee Reynoldsa i Chór Cappella Corale Varsaviana, kierowany przez Romana Rewakowicza.

“Przymierze” to symfonia monumentalna, napisana i zagrana na najwyższym światowym poziomie. Odwołująca się do tradycji i historii, ale też wybiegająca w przyszłość.

Słyszymy zatem w „Przymierzu” echa staropolskiej Bogurodzicy, przejmującą wariację „Ave Maria” i wielkopostno-wielkanocne misterium „Hymn”. Cała płyta jest w pewien sposób historią świętej więzi, jaką zawarł z Chrystusem naród polski.

„Góry mogą się poruszyć, a pagórki zachwiać, ta miłość się nie skruszy, nie wyczerpie łaska. Stańmy więc w obozie świętych.” – wybrzmiewa donośnie w ostatnim utworze.

Sam autor, uhonorowany niedawno przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego, nazywa swoją płytę „wotum wdzięczności za wolną Polskę” – i chyba tak trzeba ją interpretować.

Nagrania zrealizowano w 2016 r. w Studio One ABBEY ROAD STUDIOS w Londynie oraz Studiach Polskiego Radia: S1 - Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego, S4 - Studiu im. Jerzego Wasowskiego.

Swoją uroczystą premierę „na żywo” płyta będzie mieć 11 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej i jesteśmy przekonani, że właśnie w murach tej świątyni, będącej widomym znakiem przymierza i spełnionych ślubów wybrzmi ona jeszcze dosadniej.

Album „Przymierze” od 4 listopada dostępny jest do w sprzedaży.

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook