Jedynie prawda jest ciekawa


Niemcy zwrócili Polsce dwa XVIII-wieczne meble

17.02.2016

Dwa meble, utracone podczas II wojny światowej, wróciły do zbiorów Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Zabytki przekazał w środę przewodniczący Bundesratu, premier Saksonii Stanislaw Tillich na ręce wiceprezesa, ministra kultury Piotra Glińskiego.

Do kolekcji Muzeum Pałacu w Wilanowie powróciły dwa XVIII-wieczne meble: damskie biurko rokokowe wykonane ok. 1745 r. w Paryżu przez wybitnego ebenistę Jacquesa Dubois i bogato dekorowany kabinet w stylu chińskim z początku wieku. 

Jak podkreślił podczas środowej uroczystości przekazania obiektów w Wilanowie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, oba meble reprezentują powszechną w XVIII-wiecznej Europie modę na sztukę Dalekiego Wschodu. 

"Te dzieła świadczą o estetyce, wyczuciu proporcji, o multikulturowości, która już wtedy istniała. Te wyraźne wschodnie akcenty wskazują na to, że styl ówczesnej sztuki wzorował się także na treściach spoza Europy" - zauważył. 

Cenne meble odnaleziono dzięki prowadzonemu w Państwowych Zbiorach Sztuki w Dreźnie projektowi badawczemu "Daphne", poświęconemu inwentaryzacji eksponatów. "Podczas takiej inwentaryzacji muzealnicy drezdeńscy odnaleźli te dzieła sztuki, zidentyfikowali je jako wilanowskie, zwrócili się do nas. Dzięki decyzji rządu saksońskiego, pracy muzealników i współpracy z naszą stroną () udało się doprowadzić do tego sukcesu. To przykład dobrej współpracy cywilizowanych instytucji cywilizowanych krajów, które do tych spraw podchodzą z wyczuciem i odpowiednią starannością" - zaznaczył Gliński. 

Wojenne losy obiektów nie są znane. "Możemy się tylko domyślać, jak to się stało, że one znalazły się w Zbiorach Sztuki w Dreźnie" - przyznał minister. Przypomniał także, że do tej pory udało się zidentyfikować blisko 63 tys. zaginionych z polskich muzeów obiektów. "Zostały zidentyfikowane i dzięki temu można je odnajdywać - na aukcjach czy poprzez monitorowanie internetu" - dodał. 

Głos zabrał także przewodniczący Bundesratu i premier Saksonii Stanislaw Tillich. "Dzięki programowi +Daphne+ mogliśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie dzieła z naszych zbiorów są własnością Saksonii, a które należą do Polski (). Własność pewnych przedmiotów nie mogła zostać ustalona. Dlatego musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby ustalić prawowitego właściciela i aby zostały zwrócone" - zaznaczył. 

"Wilanów jest symbolem dziedzictwa kulturowego Polski" - powiedział ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel. "Wraz z dzisiejszym zwrotem kabinetu w stylu chińskim i damskiego biurka z XVIII wieku te dwa cenne przedmioty wracają do rezydencji królewskiej i uzupełniają wystawę Pałacu w Wilanowie. Jest kwestią bezsporną, że to właśnie Pałac jest właściwym dla nich miejscem" - dodał. 

Przedstawiciele Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie nawiązali kontakt z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie pod koniec 2014 r., aby zweryfikować pochodzenie zabytków. Analiza potwierdziła, że oba dzieła są tymi, które figurują na liście zabytków utraconych podczas wojny. 

Lista prowadzona jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w formie elektronicznej bazy danych. Dużą część strat stanowi malarstwo; poszukiwane jest 7 tys. obrazów polskich twórców, w tym 47 dzieł Aleksandra Gierymskiego, 36 prac Jana Matejki, 59 obrazów Jacka Malczewskiego, 29 Stanisława Wyspiańskiego i 130 Kossaków. Wśród dzieł malarstwa obcego poszukiwane są m.in. prace Rubensa, Rembrandta i Duerera. 

Ministerstwo podjęło starania o sprowadzenie cennych mebli do Polski. Prowadził je Wydział Strat Wojennych w Departamencie Dziedzictwa Kulturowego MKiDN, odpowiedzialny za restytucję dóbr kultury. W listopadzie ub. roku rząd Saksonii zdecydował o przekazaniu obu mebli władzom polskim. 

Oba meble przejdą szereg badań i poddane zostaną zabiegom zabezpieczającym. Po przeprowadzeniu konserwacji zostaną udostępnione publiczności

PAP

[fot.PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook