Jedynie prawda jest ciekawa


Niemcy walczą z emailami

30.08.2013

Kierownictwo niemieckiego ministerstwa pracy zobowiązało się wobec rady zakładowej resortu, że po pracy nie będzie e-mailami i telefonami zakłócać odpoczynku swoim pracownikom, by chronić ich przed "wypaleniem się" - podał dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

Porozumienie przewiduje, że wobec pracowników, którzy po pracy wyłączają swój telefon komórkowy bądź nie odbierają poczty elektronicznej, przełożeni nie mogą wyciągać żadnych konsekwencji służbowych. Wyjątki od tej reguły dopuszczalne są tylko w "uzasadnionych nadzwyczajnych przypadkach" - czytamy w w piątkowym wydaniu "SZ".

Ministerstwo pracy jest pierwszym resortem w Niemczech, który uregulował formalnie problem osiągalności swoich ponad 1100 pracowników. Gazeta zwraca uwagę, że prywatne koncerny w rodzaju Volkswagena czy Telekomu wprowadziły już dawno temu podobne przepisy. 

Kluczowe zdanie obowiązującego od maja kodeksu postępowania brzmi: "Nikt, kto dysponuje mobilnym internetem i komórką, nie ma obowiązku używania ich poza indywidualnym czasem pracy. Należy unikać sytuacji, gdy zatrudnieni sami siebie wyzyskują". W przypadku gdy pracownicy muszą być osiągalni, należy ograniczyć ingerencję w ich czas wolny do minimum. Przełożeni muszą brać pod uwagę osobistą i rodzinną sytuację pracowników - zapisano w porozumieniu.  

Według kodeksu korzystanie z pracy pracowników podczas ich urlopu jest zasadniczo zabronione.

Podpisane przez minister pracy Ursulę von der Leyen porozumienie jest wynikiem długich negocjacji między władzami resortu a przedstawicielami pracowników. Szefowa resortu podkreśliła, że uzgodnione zasady służą "zdrowiu psychicznemu" pracowników. Nie wszystko, co uważano dotychczas za oczywiste, było rozsądne i rzeczywiście konieczne - wyjaśniła.

Jak zaznacza "SZ", przepisy gwarantujące pracownikom korzystanie z wolnego czasu bez nękających e-maili i telefonów obowiązują od dawna w dużych koncernach, chroniąc zatrudnionych przed "wypaleniem się". W Volkswagenie 30 minut po wyjściu pracownika z biura nie przekazuje mu się wpływających na jego służbowy adres e-maili. Telekom apeluje do swoich pracowników, by w czasie wolnym od pracy nie odpowiadali na służbowe telefony i pisma. Podobne zasady panują w koncernach Eon, Puma i BMW. 

PAP

[FOTO: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

22.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook