Jedynie prawda jest ciekawa


Niedźwiedzie będą podróżowały z GPS-em

13.11.2012

Naukowcy nie chcą, by niedźwiedzie podchodziły byt blisko ludzi. Chodzi o to, by młode nie nauczyły się robić się tego samego, co stare osobniki.

Przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego chcą założyć obroże z nadajnikami GPS niedźwiedziom, które zbliżają się do osiedli w Zakopanem w poszukiwaniu pożywienia.

Filip Zięba z TPN tłumaczy, że niedźwiedzie widywane przy wylocie Doliny Strążyskiej wykazują cechy zwierząt, zatracających lęk przed ludźmi. Niestety, swoje zachowanie przekazują potomstwu. "Jeżeli matka nauczy potomstwo podchodzenia do ludzi, to młody w życiu dorosłym będzie powtarzał takie zachowanie" - wyjaśnił.

Z obserwacji przyrodników wynika, że w okolice ul. Strążyskiej w Zakopanem przychodzi z Tatr przynajmniej jedna niedźwiedzica z młodym oraz samotny osobnik. "Zwierzęta podchodziły do ludzi na bardzo bliską odległość i zjadały m.in. jabłka z rosnących tam jabłoni" - powiedział Zięba. Według niego, zwierzęta te doskonale znają każdy fragment lasu i gdzie można znaleźć pożywienie.

"Kiedy założymy nadajnik, będziemy mogli śledzić ruchy niedźwiedzia, będziemy wiedzieli, dlaczego podchodzi pod domy, możemy go też skutecznie odstraszać" - powiedział PAP Zięba.

Nie jest wykluczone, że przyrodnikom uda się założyć obroże dopiero wiosną. Zięba wyjaśnił, że przy takich działaniach potrzeba sporo cierpliwości, gdyż niedźwiedzie w okresie żerowania potrafią bardzo szybko się przemieszczać.

W październiku przyrodnicy z TPN wraz z kolegami ze Słowacji założyli obrożę z nadajnikiem GPS niedźwiedzicy w okolicy Tatrzańskiej Jaworzyny, tuż za granicą państwa. Zwierzę, któremu przyrodnicy nadali imię Hedviga, ma ponad 10 lat i waży około 80 kg. Schwytana niedźwiedzica przed założeniem obroży została uśpiona i dokładnie zbadana. Hedviga jest pierwszą oznaczoną niedźwiedzicą w ramach polsko-słowackiej współpracy.

Przyrodnicy chcą też założyć księgę genealogiczną niedźwiedzi w Tatrach, aby poznać dokładny przebieg historii rodowej, co pozwoli lepiej zbadać zwyczaje niedźwiedzi i ustalić, ile dokładnie niedźwiedzi żyje w Tatrach.

Szacuje się, że w całych Tatrach, zarówno w polskiej, jak i słowackiej części gór, żyje 60-70 osobników. Według przyrodników z TPN, w polskiej części Tatr bytuje około 15 tych drapieżników. Co dwa lata w gawrze samica niedźwiedzia rodzi od 1 do 3 młodych, które przez półtora roku pozostają pod opieką matki.

Ekolodzy z Polski i Słowacji chcą utworzenia wolnej od polowań strefy ochronnej wzdłuż całej granicy między państwami. Na Słowacji dozwolone są odstrzały niedźwiedzi, co ma wpływ na populację tych drapieżników po obu stronach granicy. Tylko w 2010 roku na Słowacji wydano zgodę na zabicie 80 niedźwiedzi. W Polsce nie wydaje się pozwoleń na odstrzały tych drapieżników, a jedynie płoszy się je, np. strzelając do nich gumowymi kulami.

 

DLOS/PAP

[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook