Jedynie prawda jest ciekawa


Nie mów do mnie misiu!

16.07.2012

"Nie mów do mnie misiu!" - pod takim hasłem rozpoczyna się w parkach narodowych wakacyjna akcja edukacyjna. Do rąk turystów trafią bezpłatne przewodniki wyjaśniające zasady jakich trzeba przestrzegać przebywając w okolicach zamieszkałych przez niedźwiedzie. Dla dobra zwierząt i ludzi.

Wakacyjną akcję edukacyjną, informującą o odpowiednim zachowywaniu na obszarach, gdzie występują niedźwiedzie, zatytułowaną "Nie mów do mnie misiu!", rozpoczęła w poniedziałek fundacja WWF Polska we współpracy z polskimi parkami narodowymi i PTTK.

W ramach akcji do turystów trafi 100 tys. bezpłatnych miniprzewodników z pocztówkami, ilustrowanymi przez znanego rysownika Roberta Mirowskiego.

"Wędrując górami ludzie zapominają o tym, że znajdują się w krainie niedźwiedzia, w której powinny obowiązywać inne zasady niż w ich świecie" - mówi Paweł Średziński z WWF Polska i podkreśla, że "niedźwiedź brunatny nie jest misiem do przytulania".

Obrońcy praw zwierząt informują, że w przypadku spotkania z niedźwiedziem należy zachować spokój i pod żadnym pozorem nie podchodzić do zwierzęcia, powoli wycofywać się, bez wykonywania gwałtownych ruchów. Niedopuszczalne jest zatrzymywanie się w pobliżu niedźwiedzia w celu zrobienia mu zdjęcia i rzucanie w jego kierunku pokarmu.

"W czasie górskiej wędrówki powinniśmy trzymać się oznakowanych szlaków" - tłumaczy Średziński. Poza szlakami istnieje większe ryzyko spotkania niedźwiedzia, który zaskoczony nagłym pojawieniem się człowieka może zaatakować w swojej obronie.

Średziński zastrzegł, że zwierzę nie zaatakuje człowieka bez powodu. "Odnotowane zdarzenia z ostatnich kilku lat dowodzą, że w większości przypadków do poturbowania ludzi przez niedźwiedzia dochodziło w wyniku zaskoczenia zwierząt, na przykład we mgle, lub nieodpowiedzialnego zachowania człowieka" - wyjaśnił.

Ekolodzy przestrzegają także przed pozostawianiem śmieci i resztek jedzenia na szlakach. Dzikie zwierzęta, zwabione zapachami, mogą zmienić swoje nawyki żywieniowe i z czasem mogą zacząć domagać się pożywienia od ludzi. A zatracając samowystarczalność i naturalny lęk przed człowiekiem, mogą stać się agresywne.

Organizatorem akcji "Nie mów do mnie misiu!" jest fundacja ekologiczna WWF Polska wraz z Tatrzańskim, Babiogórskim, Bieszczadzkim, Gorczańskim i Magurskim Parkiem Narodowym oraz Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym.

Obecnie liczbę niedźwiedzi w polskiej części Karpat szacuje się na ok. 100 osobników. Głównymi ostojami tych drapieżników są: Beskid Żywiecki, Tatry, Beskid Sądecki z Gorcami, Beskid Niski i Bieszczady.

ansa/pap

[fot.ansa]

 

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook