Jedynie prawda jest ciekawa


Neptun wreszcie wrócił

14.04.2012

Po prawie siedmiu miesiącach nieobecności powrócił na swoje miejsce na Długim Targu posąg Neptuna - rzymskiego boga wód i mórz. Odrestaurowana, ważąca 650 kilogramów figura, została zamontowana na cokole fontanny w śródmieściu Gdańska.

Przeniesienie figury z ciężarowego samochodu i jej montaż na cokole fontanny obserwowało kilka tysięcy osób.

Od września ub. roku figura oraz misa fontanny, w której stoi, zostały odnowione przez konserwatorów z Polskich Pracowni Konserwacji Zabytków w Gdańsku.

Dyrektor gdańskiego oddziału Polskich Pracowni Konserwacji Zabytków, Cezary Pawłowicz powiedział, że "Neptun został poddany gruntownej konserwacji, a największe prace objęły czaszę misy, w której figura stoi". Wyjaśnił, że "misa była w tragicznym stanie, praktycznie zagrażającym rozpadnięciem się". Obecnie misa nie jest szara, ale czarna, bo odzyskała pierwotny wygląd i prezentuje się tak samo jak w XVII wieku. Misa jest wykonana z czarnego marmuru.

Pawłowicz dodał, że z figury Neptuna, centymetr po centymetrze, ściągana była cała narośl, która powstawała przez lata". - To była całościowa konserwacja po ponad 20. latach - podkreślił.

- Jeśli nie będzie jakichś większych zdarzeń, to następne poważne prace konserwatorskie figury mogą
być wykonane dopiero za 30-50 lat - zaznaczył dyrektor. Zwrócił uwagę, że "wymienione zostało "serce Neptuna" czyli podziemna aparatura fontanny. Wymienione zostały pompy, instalacje wodociągowe i elektryczne pod fontanną. Instalacja zapewniająca obieg wody miała ok. 50 lat. Nowa instalacja pozwoli na sterowanie siłą, z jaką wyrzucana będzie woda z fontanny.

Unowocześnione zostało również oświetlenie fontanny, które teraz będzie LED-owe. Miasto na operację miasto wydało 1,7 mln zł".

Gdańska fontanna Neptuna powstała z inicjatywy burmistrza Bartłomieja Schachmanna i miejskich rajców. Rzeźba Króla Mórz została odlana w brązie w 1615 r. przez Piotra Husena i Johanna Rogge w Augsburgu, według projektu Gerda Benningka. Kamienna czasza oraz trzon, na których stoi posąg, są dziełem rzeźbiarza Abrahama van den Blocke. Uruchomienie fontanny nastąpiło w roku 1633. Rok później powstała żelazna krata otaczająca basen, według projektu van den Blocke.

W 1945 roku, by uchronić ją przed ewentualnym zniszczeniem, fontanna została zdemontowana. Ponownie
uruchomiono ją w 1954 roku. Od tego czasu działa nieprzerwanie aż do dziś.

PAP
fot.wikipedia.org

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook