Jedynie prawda jest ciekawa


Nazwij owada na "Facebooku"

04.11.2012

12 gatunków owadów zamieszkujących atlantyckie wyspy Azory czeka na swoją nazwę. Władze należącego do Portugalii archipelagu rozpisały konkurs na nazwy dla nowo odkrytych gatunków. Akcja wspierana przez Uniwersytet Azorski w Ponta Delgada prowadzona będzie do końca roku.

Propozycje krajowych nazw zbierane są na profilu "Nadaj im imię" na Facebooku.

"Konkurs służy nie tylko znalezieniu nazw dla nowych gatunków, ale również promocji naszego regionu, niezwykle urozmaiconego pod względem biologicznym. Niestety w dalszym ciągu świat naukowy nie docenia jego bogactwa" - powiedziała Isabel Amorim z Wydziału Bioróżnorodności na Uniwersytecie Azorskim.

Wszystkie nowe rodzaje owadów to gatunki endemiczne, występujące tylko na Azorach. Na razie posiadają one jedynie łacińską, dwuczłonową nazwę naukową.

"Dotychczas zgłoszono ponad 100 propozycji na potoczne określenie dla każdego z nowych azorskich owadów" - ujawniła Amorim.

Wśród nowych gatunków jest m.in. owad przypominający komara, który w fazie dorosłej żyje zaledwie jeden dzień, a także skaczący skarabeusz. O ile pierwszy okaz występuje na 8 z 9 wysp archipelagu, o tyle drugi zamieszkuje tylko jedną, Santa Maria.

"Inne owady czekające na swoje nazwy to zwierzęta z rzędu pluskwiaków oraz chrząszczy. Ten, kto nada im najlepszą nazwę, przejdzie do historii nauki oraz Azorów" - podkreśliła Amorim.

W skład archipelagu Azorów wchodzi dziewięć wysp, na których żyje łącznie około 400 gatunków fauny.

PAP/run

fot. wikipedia

26.09
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook