Jedynie prawda jest ciekawa


"Nauczymy Was szacunku"

17.07.2015

"Nauczymy Was szacunku" - nowa kampania społeczna w obronie przyrody, nawiązująca do retoryki kibiców, ruszyła na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. W roli kibiców występują niedźwiedzie brunatne, które na transparentach podają reguły poruszania się po górach.

Niedźwiedzie z TPN-u – jako szczególnie zagorzali fani dzikiej przyrody – w swoich hasłach domagają się od ludzi szacunku dla dzikiej natury. Żądają ciszy i spokoju, a przy tym zapewniają, że przestrzeganie reguł dyktowanych przez naturę pozwoli uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

W toku trwającej do 15 września kampanii o konieczności przestrzegania reguł Tatrzańskiego Parku Narodowego będą przypominały transparenty, flagi, murale, szaliki.

Co tydzień będzie pojawiać się nowe hasło z wyjaśnieniem. Na pierwszym transparencie z napisem "Nauczymy Was szacunku" i wizerunkiem niedźwiedzia znajduje się wyjaśnienie:

- Natura potrzebuje naszego szacunku. Postępując zgodnie z zasadami panującymi w Tatrzańskim Parku Narodowym, możemy cieszyć się pięknym otoczeniem nie szkodząc przyrodzie.

- Niedźwiedź brunatny to największy drapieżnik w naszym Parku. Wchodząc na jego teren musimy pamiętać, że my, ludzie, jesteśmy tylko gośćmi w domu niedźwiedzia. Nie jest to żaden misiek, tylko srogi i niebezpieczny gospodarz – przestrzega dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Szymon Ziobrowski.

Według twórców, "zamysł kampanii jest taki, by mówić o zasadach panujących w TPN, które należy przestrzegać, żeby zachować dobre relacje między niedźwiedziem a człowiekiem".

- Niedźwiedzie utożsamiamy z kibicami. Będą one szerzyć informacje, jak się zachowywać „na dzielni”, żeby mieć szacunek kibica. Będziemy o tym mówić w sposób perswazyjny, ale również lekki, bo będziemy używać narracji kibicowskiej - powiedziała PAP Justyna Jesionek z agencji Pan Pikto, będącej autorem kampanii.

- Doszliśmy do wniosku, że kibiców znają wszyscy, a niedźwiedzie to też nie są misie do głaskania, tylko dzikie zwierzęta, i nieprzestrzeganie zasad może doprowadzić do tego, że spotkanie człowieka z niedźwiedziem może być niemiłe. Nie chcemy demonizować niedźwiedzia jako pseudokibica, ale chcemy pokazać, że może być niebezpieczny – wyjaśniła.

Kampania społeczna "Nauczymy was szacunku" ma charakter edukacyjno-informacyjny. Oprócz działań o charakterze promocyjnym w mediach przewidziano także cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży oraz specjalne wydawnictwo poświęcone niedźwiedziowi brunatnemu.

Niedźwiedzie z TPN-u można śledzić m.in. na facebook.com/niedzwiedzieztpnu.

Tatrzański Park Narodowy to jedyny park w Polsce o charakterze alpejskim i jeden z największych parków narodowych w Polsce. Zajmuje obszar ponad 21 tys. hektarów. Najbardziej charakterystycznymi gatunkami zwierząt dla TPN są kozica, świstak oraz niedźwiedź brunatny.

Tatry należą do najczęściej odwiedzanych regionów kraju. Rocznie odwiedza je ponad 2,5 mln turystów. Do ich dyspozycji jest 275 km znakowanych szlaków turystycznych o różnych stopniach trudności. 

PAP

[FOTO: facebook.com/ tpn.pl

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook