Jedynie prawda jest ciekawa


"Nastaw sobie budzik" – start akcji księży na Twitterze

17.12.2013

Adwentową „pobudkę” rozpoczęli dziś rano na Twitterze duchowni. Od 6 rano przez trzy godziny ‘ćwierkali” na temat Adwentu.

Tym samym rozpoczęli akcję pod hasłem „Nastaw sobie budzik”. Nawiązuje ono do słów z Listu św. Pawła do Rzymian: „Teraz nadeszła dla was godzina powstania ze snu” (Rz 13, 11). Do 24 grudnia księża będą tweetować codziennie między godzinami 6 a 9 rano a swoje wpisy oznaczają hashtagiem #budzik.

„Zaczynamy budzik w dzień urodzin Franciszka. Pomóż papieżowi zreformować Kościół. Nawrócenie zacznij od siebie, od dziś” – napisał rano na Twitterze ks. Piotr Studnicki, jeden z pomysłodawców inicjatywy.

Do akcji przyłączył się także przewodniczący Episkopatu Polski abp Józef Michalik, który dziś zachęcał: „Warto tworzyć atmosferę radości; Teraz bowiem zbawienie jest bliżej nas niż wtedy, gdyśmy uwierzyli (Rz 13,12)”.

Wśród tweetujących są zarówno księża diecezjalni jak i zakonnicy. O. Piotr Różański z zakonu pijarów rano apelował „Nie prześpijcie Adwentu! Obudźcie się śpiochy! Wyczekujcie narodzin Pana. On już jest blisko. Oto nadchodzi aby Cię zbawić”. Z kolei werbista ks. Jan Wróblewski przypomniał słowa św. Augustyna: "Nie ma wśród ludzi nikogo, kto by spać chciał bez przerwy” i od siebie dodał, że: „trzeba obudzić śpiocha, który pokochał połowiczność życia!”. Natomiast o. Jan Maria Szewek przytoczył słowa Adama Mickiewicza”: „Wierzysz, że się Bóg zrodził w betlejemskim żłobie, lecz biada ci, jeżeli nie zrodził się w tobie" Za 8 dni Święta – przypomina franciszkanin z Krakowa.

Księża w swoich porannych tweetach nawiązują też do czytanej dziś w kościołach Ewangelii. - W Ewangelii dziś rodowód Chrystusa (Mt 1) Film „Maryja Matka Jezusa” wyjaśnia: By zrozumieć czyjeś życie, musimy poznać jego początki – pisze ks. Marek Lis, kapłan diecezji opolskiej a zarazem ceniony filmoznawca. Natomiast wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie ks. Janusz Chyła ujął to tak: „Syn Boży przez wcielenie wziął na siebie cały bagaż historii świata. Wśród Jego przodków są wielcy święci i wielcy grzesznicy”. „Słowem, które budzi mnie dzisiaj jest słowo "Ojciec” aż 39 razy obecne w dzisiejszej Ewangelii; budziło tyle pokoleń, a dziś i mnie” – zauważa ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.

Poprzez nasze poranne "ćwierkanie" chcemy obudzić użytkowników Twittera do adwentowego czuwania oraz duchowego przygotowania się na święta Bożego Narodzenia. Tym, którzy duchowo przespali pierwszą część Adwentu, chcemy dać znak, że jest jeszcze trochę czasu, który warto dobrze wykorzystać. Tych, którzy do Świąt przygotowują się tylko "na ciele", chcemy zachęcić, by pomyśleli też o duszy. Tych wreszcie, którzy przygotowując się duchowo do Bożego Narodzenia, przeżywają moment znużenia lub zniechęcenia, chcemy pobudzić do wierności i wytrwałości – wyjaśnia ks. Piotr Studnicki z archidiecezji krakowskiej, jeden z liderów grupy duchownych na Twitterze (@duchowni), aktualnie doktorant w Rzymie.

Twitter powstał w 2006 roku i jest to serwis społecznościowy udostępniający usługę mikroblogowania. Jego użytkownicy mogą wysyłać oraz odczytywać tzw. tweety czyli krótkie, nieprzekraczające 140 znaków wiadomości tekstowe. Taka wiadomość wyświetlana jest zarówno na stronie użytkownika oraz dostarczana innym użytkownikom, którzy obserwują dany profil. Wpisy można dodawać zarówno ze strony głównej serwisu, za pomocą SMS-ów czy też zewnętrznych aplikacji.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

KAI, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook