Jedynie prawda jest ciekawa


Najdziwniejsze muzea

31.03.2012

Włochy są w turystycznej czołówce pod względem najdziwniejszych muzeów. Na liście sporządzonej dla poszukiwaczy osobliwości jest m.in. muzeum korkociągów, butów sportowych, kominiarskich szczotek czy bandytyzmu.

W mieście Imperia w Ligurii zwiedzić można muzeum włoskiej piosenki, a w Mediolanie podziwiać bogate zbiory komiksów z całego świata. 

W Modenie znajduje się muzeum zbieranych od pokoleń naklejek do albumów, wydawanych przez znane na całym świecie wydawnictwo Panini. W Trieście, gdzie często wieje porywisty wiatr bora, osiągający prędkość ponad 100 km na godz., urządzono oczywiście muzeum wiatrów.

Dla wielbicieli włoskiego aktorstwa jest muzeum w Neapolu, dedykowane najsłynniejszym tamtejszym aktorom, w tym uwielbianemu przez Włochów komikowi Toto. 

Sport od nietypowej strony można poznać, wybierając się do Treviso, gdzie w 13 salach prezentowana jest pokaźna kolekcja obuwia sportowego - ponad dwa tysiące par - począwszy od butów noszonych przez sportowców w XIX wieku. 

Niedaleko miasta Macerata w regionie Marche znajduje się muzeum kłusa końskiego. Zgromadzono w nim setki plakatów, obrazów i zdjęć przedstawiających kłusujące konie. 

W muzeum koło Caserty można poznać historię gladiatorów, za to Genua oferuje atrakcję w postaci archiwum historycznego reklamy, a w nim najstarsze, pionierskie plakaty i ulotki. 

I dziewczynki, i dorosłe kobiety masowo odwiedzają muzeum lalek w Varese na północy Włoch, jedno z największych w Europie. Chłopców zaś przyciąga muzeum ołowianych żołnierzyków w Bolonii; kolekcja liczy 12 tysięcy figurek.

W Mediolanie zwiedzający mogą podziwiać imponującą kolekcję maszynek do golenia, a w Barolo, kolebce znakomitego wina, zbiór korkociągów; wtajemniczeni turyści z całej Europy przybywają do mało znanego muzeum mumii w Ferentillo w Terni, a Oristano na Sardynii zaprasza do muzeum czarownic. 

Jednym ze szczególnie popularnych miejsc na tej liście osobliwości jest muzeum rozbojów i bandytyzmu, które mieści się w Latinie w środkowych Włoszech. Przedstawia ono przede wszystkim historię tego zjawiska, rozpowszechnionego w latach 60. XIX wieku. 

PAP
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook