Jedynie prawda jest ciekawa


Najcenniejszy na świecie Skarb świętego Januarego wystawiony na pokaz

25.10.2013

Policjanci z karabinami maszynowym wspierani przez śmigłowiec, w kolumnie opancerzonych samochodów i wszystkich sił porządkowych postawionych w stan najwyższego pogotowia, eskortowali w drodze z Neapolu do Rzymu eksponaty z tzw. Skarbu świętego Januarego.

Po raz pierwszy złoto i klejnoty z tych zbiorów, noszących imię patrona Neapolu, opuściły mury tego miasta i trafiły do Rzymu, gdzie będzie można je oglądać w Palazzo Sciarra od 30 października do 16 lutego.

W czwartek zakończyła się operacja transportu bezcennych klejnotów pod specjalnym nadzorem policji i karabinierów. Policyjna kolumna o niespotykanych rozmiarach wywołał ogromną sensację na rzymskich ulicach. Ostatnim i jednocześnie najtrudniejszym etapem operacji był przewóz bezcennych przedmiotów z sejfu w banku w Neapolu, gdzie stale są przechowywane.

We włoskiej stolicy zaprezentowanych będzie jedynie 90 z ponad 21 tysięcy eksponatów. Jest wśród tych skarbów mitra z początku XVIII wieku z pozłacanego srebra. Jej dekorację stanowi 3326 diamentów, 164 rubiny i 198 szmaragdów.

Gromadzony przez wieki skarb uważany jest za największy i najcenniejszy na świecie. Tworzą go przedmioty podarowane przez wiernych i władców jako wyraz czci dla świętego Januarego, który żył na przełomie III i IV wieku.

To jedyna taka na świecie, nigdy nie naruszona, kolekcja dzieł sztuki, relikwiarzy z cennych kruszców i innych przedmiotów sakralnych oraz najszlachetniejszych kamieni. Jej wartość jest wyższa niż klejnotów brytyjskiej rodziny królewskiej, czy skarbca carów. Potwierdziły to zakończone w 2010 roku trzyletnie ekspertyzy. Według sporządzonego przez specjalistów raportu, nic nie może równać się z tym skarbem niemożliwym wręcz do oszacowania.

To wyjątkowe wydarzenie artystyczne i historyczne - tak o rzymskiej wystawie "Skarby Neapolu. Arcydzieła Muzeum Świętego Januarego" mówią eksperci.

Oficjalnie skarb jako całość istnieje od 1527 roku. Wtedy to umęczony przez zarazę i francuskie oraz hiszpańskie wojska Neapol postanowił poprosić swego patrona San Gennaro (św. Januarego) o pomoc. Utworzono kaplicę wotywną do składania w niej darów. Wkrótce się zapełniła i dlatego koło miejscowej katedry zbudowano nową, jeszcze większą, by pomieściła wszystkie wota.

W kolejnych wiekach skarbowi nigdy nie zagroziły żadne wojny, okupacje, częste zmiany dynastii. Przetrwał w nienaruszonym stanie przez nikogo nie złupiony. Próbowali ją ukraść jedynie bohaterowie komediowego filmu "Operacja San Gennaro" z 1966 roku, w reżyserii Dino Risiego. 

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook