Jedynie prawda jest ciekawa


Na Harvardzie wręczono Antynoble

21.09.2012

Na Uniwersytecie Harvarda wręczono w czwartek wieczorem Antynoble, nagrody za najbardziej dziwaczne i śmieszne odkrycia naukowe. W tym roku uhonorowano naukowców m.in. za zagłuszacz przemówień, badania nad zmniejszaniem wieży Eiffla i rozlewaniem kawy.

Ig Noble przyznaje co roku redakcja magazynu "Roczniki Badań Nieprawdopodobnych". Tak jak w poprzednich latach nagrody wręczali laureaci prawdziwych Nobli.         

W tym roku po odbiór wyróżnień przyjechała zdecydowana większość nagrodzonych.         

W dziedzinie akustyki wyróżniono dwóch Japończyków. Kazutaka Kurihara i Koji Tsukada zbudowali "zagłuszacz mowy". To osobliwe urządzenie, które wygląda jak policyjny radar do mierzenia prędkości, potrafi zniechęcić i uciszyć nawet najbardziej wytrwałego mówcę.        

Urządzenie to działa na zasadzie echa. Wystarczy skierować je w kierunku mówcy. Wyłapuje głos przemawiającego i odsyła go z powrotem do niego. Mówca słyszy więc własne słowa i zaczyna tracić rezon, gubi wątek, jąka się. W końcu, zdeprymowany, milknie.           

"Jestem szczęśliwy, że zdobyłem Ig Nobla. Spełniły się moje marzenia!" - powiedział Kazutaka Kurihara.       

Troje naukowców z Holandii - Anita Eerland, Rolf Zwaan i Tulio Guadalupe - zostało uhonorowanych Antynoblem za badania, z których wynika pod wszelkie wątpliwości, że wieża Eiffla wyda się mniejsza, gdy przechylimy się w lewą stronę.         

Czworo amerykańskich neurobiologów - Craiga Bennetta, Abigail Baird, Michaela Millera i George'a Wolforda - nagrodzono za odkrycie w specjalnym urządzeniu aktywności mózgu martwej ryby.          

"Literackiego" Ig Nobla otrzymała rządowa amerykańska agencja kontroli GAO za raport, który oceniał raport oceniający inne raporty.          

Rusłana Kreczetnikova i Hansa Mayera z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara uhonorowano za badania nad dynamiką płynów, a dokładnie nad tym, jak nieść kawę by jej nie rozlać. Obaj naukowcy podkreślili, że ważne czynniki w tej kwestii to: sposób chodzenia, rozmiar naczynia, skupienie niosącego i sygnały z otoczenia. Po przeprowadzeniu wielu eksperymentów laureaci radzą, by z kubkiem iść jak najwolniej, spoglądać na kawę a nie pod nogi. 

PAP

[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

22.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook