Jedynie prawda jest ciekawa


Na co chorują gangsterzy?

22.01.2012

Depresja gangstera" to nie tylko tytuł filmu z Robertem De Niro w roli załamanego mafiosa, ale także - jak ironizują włoskie media - nowa jednostka chorobowa. Dwóch aresztowanych w Kalabrii lekarzy pomagało mafiosom wyjść z więzienia diagnozując u nich depresję.

Proceder ten ujawnił "nawrócony", czyli współpracujący z wymiarem sprawiedliwości, kalabryjski mafioso Savatore Lovato. W złożonych zeznaniach opowiedział, że osadzeni w więzieniu lub skazani właśnie bossowie tamtejszych gangów 'ndranghety, zabiegali przez swoich adwokatów u lekarzy o jedną tylko diagnozę: depresję.

To jedyna choroba, której zwykłe badania czy prześwietlenie nie mogą definitywnie wykluczyć. Ponadto jest to choroba, w której niezwykle ważna jest obecność bliskich osób. Lekarstwem były więc nie tylko przepisywane im preparaty, których nigdy nie brali, ale przede wszystkim wolność lub przynajmniej areszt domowy. Przebywając w nim szefowie gangów mogli spokojnie kontrolować swoje terytorium i kontynuować przestępczą działalność.

Właśnie depresja stała się w ostatnich latach najczęstszą "chorobą" bossów mafii z Kalabrii, którzy dzięki jej zdiagnozowaniu opuszczali więzienne mury lub za nie w ogóle nie trafiali.

Okazało się, że miejscem, które udzielało im pomocy była klinika w Cosenzy. To tam dwóch aresztowanych właśnie lekarzy pomagało mafiosom, którzy chcieli wyjść na wolność dzięki takiej właśnie diagnozie. Za sprawą podsłuchów założonych przez karabinierów w gabinetach lekarzy ustalono, że dokładnie instruowali oni adwokatów mafiosów, lub ich samych , jak mają się zachować by trafić na dalsze badania z podejrzeniem depresji.  

Z porad tych skorzystał między innymi potężny boss Giuseppe Pelle, który poinstruowany przez współpracujących z nim lekarzy, w lutym 2010 roku kazał wezwać do siebie pogotowie z powodu ataku paniki i próby samobójczej. Lekarze z pogotowia skierowali go z podejrzeniem depresji  na dalsze badania , które wykazały "psychozę depresyjną i stany lękowe, skłonności do izolacji, brak zainteresowania codzienną aktywnością życiową, apatię, uporczywą bezsenność".

Obszerna dokumentacja na temat jego "przypadku" pozwoliła mu uniknąć kary więzienia orzeczonej w rezultacie procesu w sprawie  przeniknięcia kalabryjskiej mafii na północ Włoch, do Mediolanu.

Prokuratura do walki z mafią dysponuje zaś dowodami, że tenże Giuseppe Pelle czas leczenia rzekomej depresji poświęcił na przejęcie kontroli nad gangiem działającym w rejonie miejscowości San Luca i
aktywnym również w innych rejonach Włoch.
PAP
fot.sxc.hu

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook