Jedynie prawda jest ciekawa


Mowa kwiatów

18.06.2014

Kwiaty niewątpliwie są jednym z najpiękniejszych akcentów naszego życia. Kaskada barw, kształtów i zapachów niemal definiuje nasze jestestwo. Nic dziwnego, iż za ich pośrednictwem ludzie przekazują sobie emocje, pragnienia i nadzieje.

Nietuzinkowa mowa kwiatów stała się mocnym akcentem życia towarzyskiego, zwłaszcza za czasów wiktoriańskich. Nie do końca wiadomo, czy powodem tego faktu była sama królowa Wiktoria i jej małżeństwo zawarte z miłości, czy też rozczarowanie z jakim spotkała się w trakcie jego trwania. To za jej panowania pojawili się strażnicy moralności, którzy negowali wszelkie romantyczne słowa dostrzegając w nich tylko fizjologiczną potrzebę zdobycia kobiety. Kwiaty wówczas stały się specyficznym sposobem komunikacji w stosunkach damsko-męskich, zyskując znaczenie informacyjne o zamiarach potencjalnego adoratora.

Tym samym poprzez konkretne bukiety, ich kolorystykę informowano o zamiarach, uczuciach miłości, przyjaźni i szacunku. Niestety, były one również wiadomością związaną z rozstaniem, tęsknotą czy zazdrością.

Taki bukiet porównywano do romantycznego wiersza. odzwierciedlającego emocje, z jakimi zmagał się zakochany adorator. Jednocześnie, bardzo popularne stało się drukowanie informatorów dokładnie opisujących symbolikę konkretnych kwiatów i ziół, ilości czy kolorów w bukiecie.

I pomimo, iż XIX wiek mamy daleko za sobą, mowa kwiatów nadal pozostaje aktualna. Może dziś nie uprawia się jej z takim rozmachem jak przed laty, jednak każdy doskonale odczytuje symbolikę czerwonej róży, czy jesiennych chryzantem.

- Wybieram niebanalne bukiety i kwiaty. Preferuję te z pola i domowych ogrodów, naturalne. I bardzo lubię je wręczać żonie, nawet bez okazji - opowiada Rafał z Trójmiasta. Korzystając z tajemnej magii roślin możemy w nietuzinkowy sposób odsłonić nasze zamiary wobec wybranej osoby.

I tak, czerwona róża jest niewątpliwym symbolem namiętności i miłości. Różowa, oznacza szczęście i zachwyt. Biała, to czystość i dyskrecja, a herbaciana oznacza szczerość i skromność.

Stokrotka jest symbolem niewinności i nadziei. Gardenia, to sekretna miłość. Kamelia, wdzięczność i perfekcja. Tuberoza oznacza zakazane przyjemności. Hibiskus, delikatne piękno. Z kolei jaśmin zwiastuje słodką miłość a fiołek wierność i zaufanie. Kwiat imbiru, to  duma i siła.

Jednocześnie, komponując bukiety, zawsze należy mieć na uwadze kolor przewodzący. Ten w kolorze niebieskim będzie symbolem wierności partnera po wszystkie czasy. Białe kwiaty oznaczają niewinność i szlachetne zamiary. Czerwień, jako nieodzowny kolor miłości, będzie mówił o wielkiej miłości i pożądaniu. Różowe kwiaty zwiastują przyjaźń i sympatię. Żółte bukiety niosą smutne przesłanie, bowiem symbolizują zazdrość, wściekłość i zawiść. Podobnie ma się rzecz z fioletowymi, które wiąże się ze smutkiem i żalem.

Kolejnym przesłaniem jest ilość kwiatów w bukiecie. Jeden to absolutne przesłanie, iż dla niego liczysz się tylko ty. Dwa, iż należycie do siebie, a trzy, że cie kocha. Jednocześnie, należy pamiętać o pewnym przesądzie, by zawsze wręczać nieparzystą liczbę kwiatów, ponieważ parzysta przynosi nieszczęście.

Kwiaty urzekają nas swoim pięknem. Barwią nasz świat, bez względu na znaczenie. Jeśli jednak możemy skorzystać z ich symboliki, zróbmy to. Dziś świat słynie z pustego słowotoku a tak osobisty akcent, z konkretnym przesłaniem, być może wyrazi znacznie więcej. Ta intymność przekazywanej wiadomości z pewnością zyska uznanie odbiorcy.

Andżelika Przybek

[FOTO: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook