Jedynie prawda jest ciekawa


Motocykliści na szlaku pamięci

20.07.2012

1 września rozpocznie się XII Międzynarodowy Rajd Katyński. Motocykliści odwiedzą polskie miejsca pamięci na Białorusi i Ukrainie i lotnisko Siewiernyj pod Smoleńskiem.

Motocykliści zbiorą się o godz. 9:00, przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Celem pierwszego etapu będzie Hajnówka. Tam, w kościele pod wezwaniem Cyryla i Metodego, odbędzie się poświęcenie płaskorzeźby Inki - Danusi Siedzikówny, łączniczki- sanitariuszki V Brygady Wileńskiej AK mjr. Łupaszki, zamordowanej przez komunistów. Ufundowali ją polscy motocykliści z pieniędzy zebranych na Jasnogórskich zlotach motocyklowych.
- Postać tej dziewczyny zasługuje na najwyższy szacunek, straszliwie torturowana, nikogo nie wydała. Jest to ważne zwłaszcza dziś kiedy wśród tzw. „elit”, jest tak wielu komunistycznych kapusiów - podkreślają organizatorzy.
 
Następnie rajd wyruszy do do Wilna. Na Wileńszczyźnie odwiedzi m.in: Podbrodzie, Rudominę, Czarny Bor, Ponary, Rossę.  W Ponarach, tam gdzie litewscy ochotnicy, pod komendą niemiecką, wymordowali ok. 25 tys. polskiej inteligencji i młodzieży Wilna, odbędzie się I Motocyklowy Zlot Ponarski.
4 września, motocykliści wjadą na Białoruś i przez Oszmianę, Lidę, Wołkowysk, dotrą do Zaosia. Tam w posiadłości Mickiewiczów, gdzie urodził się autor "Pana Tadeusza", planowany jest wieczór poezji.
Na Ukrainie głównym celem Rajdu Katyńskiego będą Cmentarze Wojenne w Katyniu, Miednoje, Charkowie-Piatichatkach, w Kijowie-Bykowni i czekający dopiero na ekshumację w Mińsku-Kuropatach. Najważniejszym  miejscem będzie jednak lotnisko smoleńskie, miejsce katastrofy polskiego Tupolewa z prezydentem i całą polską delegacją zmierzającą na uroczystości katyńskie na pokładzie. We wszystkich tych miejscach zostaną odprawione Msze Św.

- Każda z wymienionych wyżej miejscowości przez które jedziemy, to kawał polskiej historii. Wszędzie spotkania, spotkania z Polakami, spotkania z dziećmi w sierocińcach - podkreślają organizatorzy rajdu.

Rajd zakończy się 22 września w Warszawie na Placu Piłsdudskiego. Jak informują organizatorzy dla chętnych są jeszcze wolne miejsca. Zgłaszać można się pod numer telefonu: 506 284 816.

Podczas tegorocznego Rajdu Katyńskiego zorganizowane z6staną również dwa zloty motocyklowe: 3 września w Ponarach pod Wilnem, a w dniach 16 – 20 września w Hucie Pieniackiej.

ansa

[fot. pap/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook