Jedynie prawda jest ciekawa


Molekularna gra na zmysłach

23.10.2012

Uniwersytet ŚUM w Zabrzu świętuje 10-lecie. W ramach uroczystości zaprezentowano makaron i kawior z soku malinowego oraz jajko sadzone o smaku jogurtu i brzoskwini.

Nowoczesny Zakład Żywienia Człowieka Wydziału Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu zaprezentował potrawy "kuchni molekularnej". Wśród nich znalazły się zaskakujące propozycje, m.in. makaron i kawior z soku malinowego oraz jajko sadzone o smaku jogurtu i brzoskwini.

Ekstrawaganckie potrawy uświetniły obchody dziesięciolecia wydziału oraz otwarcie nowej siedziby Zakładu Żywienia Człowieka. Inwestycję wartą blisko 9 mln zł sfinansowała z własnych środków uczelnia.

"To obecnie jeden z najnowocześniejszych ośrodków szkoleniowych uczących dietetyki w Polsce. Nauki o żywieniu to jeden z najintensywniej rozwijających się kierunków naukowych. Zmienia się nasza wiedza i opinia o poszczególnych produktach" - powiedziała dziekan Wydziału Zdrowia Publicznego dr hab. Elżbieta Grochowska-Niedworok.

"Żeby być dobrym dietetykiem, trzeba mieć nie tylko umiejętności praktyczne, ale dużą wiedzę interdyscyplinarną. Nasza dzienna racja pokarmowa musi być odpowiednio skonstruowana, ale jedzenie jest też ważnym elementem leczenia. Mamy ok. 80 schorzeń dietozależnych, które są wynikiem błędów żywieniowych, wśród nich np. nadciśnienie" - dodała.

Wtorkowym uroczystościom towarzyszyły pokazy możliwości nowych pracowni i laboratoriów. Można było spróbować specjałów kuchni molekularnej. Przeźroczysty makaron i kawior o smaku malinowym wykonano z soku z dodatkiem agaru - substancji żelującej z krasnorostów. Po zmieszaniu wlewa się go do oleju zmrożonego do -24 stopni. Gdy wlany normalnie (np. z dzbanka) - tworzy kuleczki przypominające kawior, gdy za pomocą strzykawki - makaron.

Jak wyjaśniła wykładowca dietetyki Gabriela Wanat, kuchnią molekularną nie da się najeść. To jest artystyczna kreacja - tworzenie czegoś zupełnie niespodziewanego, co zaskoczy konsumenta.

Dodała, że kuchnia molekularna ma swoje korzenie w eksperymentach wykorzystujących właściwości fizyczne i chemiczne składników używanych w kuchni. "To coś, co bardzo ładnie wygląda i zupełnie inaczej smakuje, niż byśmy się spodziewali. To gra na zmysłach - widzimy jajko sadzone, dziwimy się, że jest posypane cynamonem, a okazuje się, że to deser kokosowo-brzoskwiniowy" - powiedziała Wanat.

By gotować dania kuchni molekularnej trzeba mieć specjalne urządzenia: zamrażarkę szokową - mrożącą bardzo szybko, pakowarkę próżniową i specjalne woreczki odporne na temperaturę, bo jedna z technik tej kuchni to gotowanie w niskiej temperaturze produktów pakowanych próżniowo. Dzięki temu soki i aromaty nie wypływają do wody, a mięso jest soczyste. Bardzo ważne są też naturalne dodatki do żywności: agar, wapń czy lecytyna.

Niewykluczone, że już wkrótce przedmiot "kuchnia molekularna" pojawi się na kierunku dietetyka. Planowane jest też otwarcie nowego kierunku, a także poszukiwanych nie tylko na polskim rynku specjalności  -  asystent osoby w podeszłym wieku z poszerzonym językiem angielskim oraz promocja i edukacja zdrowotna z elementami pedagogiki.

Na Wydziale Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego na dwóch kierunkach: - zdrowie publiczne i dietetyka - studiuje obecnie ponad 1000 studentów.

TK,PAP
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook