Jedynie prawda jest ciekawa


Mobilne urzędy i zakłady fryzjerskie w Portugalii

21.03.2015

Z powodu wyludnienia środkowej części kraju wrasta potrzeba na mobilne usługi.


W Portugalii rośnie liczba usług realizowanych na czterech kołach. W kraju działa już kilka mobilnych posterunków, klinik stomatologicznych, a także salonów fryzjerskich.

Zdaniem socjologów rosnąca liczba usług oferowanych w pojazdach-furgonetkach jest wynikiem pogłębiającego się wyludniania środkowej części Portugalii, gdzie sukcesywnie zmniejszana jest liczba połączeń autobusowych, zamykane są szkoły, a także oddziały poczty i banków.

Z drugiej strony wśród portugalskich samorządowców zyskuje zwolenników i naśladowców hasło wyjścia zza biurek na ulice gmin. Inicjatywę zapoczątkowały przed trzema laty władze położonego w aglomeracji Porto miasta Matosinhos. Miejscowy burmistrz Antonio Parada rozpoczynając przyjmowanie petentów w jednej z lokalnych kawiarni nie spodziewał się, że jego pomysł szybko podchwycą inni samorządowcy, ale nawet centralne organy administracji państwowej, z policją na czele.

W ub.r. portugalska policja uruchomiła na terenie kraju kilka tzw. ruchomych posterunków, pierwszy - w rejonie miasta Evora, głównym mieście regionu Alentejo. Komisariat mieści się w policyjnej furgonetce wyposażonej w biurko, sprzęt komputerowy, drukarkę oraz skaner.

Jak poinformował PAP Pedro Raposo z biura prasowego komendy głównej portugalskiej policji, mobilne komisariaty umożliwiają dotarcie do wiosek pozbawionych połączeń komunikacyjnych i zbliżenie się do lokalnych społeczności i ich problemów. Jedną z funkcji ruchomych posterunków jest przestrzeganie przed oszustami krążącymi po portugalskiej prowincji.

"W związku z pogłębiającym się wyludnieniem portugalskiej prowincji i redukcją środków transportu takich posterunków będzie potrzebnych coraz więcej" - dodał Raposo.

Przybywa też mobilnych klinik stomatologicznych. Pomiędzy miastami Castelo Branco i Idanha-a-Nova regularnie krąży auto-przychodnia doktora Joao Rodriguesa, właściciela JR Dental. Poza stomatologiem i jego pomocnikiem działa w niej protetyk, który ma tam swoją minipracownię.

"Naszymi głównymi pacjentami są osoby w podeszłym wieku. Wiele z nich nigdy nie było w gabinecie stomatologicznym. Do miasta z reguły mają daleko, a na wyludniających się wsiach tego regionu brak przychodni, gdyż ich utrzymanie jest nierentowne" - mówi Rodrigues.

Na izolacji społeczności wiejskich zarabiają też krocie coraz liczniejsze salony fryzjerskie na czterech kółkach. Jednym z pionierów tej niszy jest Joao Silva i mieszczący się w jego samochodzie dostawczym zakład fryzjerski o nazwie Wiejski Golarz. Przedsiębiorca, który przed pięciu laty przejął tradycyjny zakład swego ojca, zdecydował się na pracę w terenie. Dziś obsługuje już 15 wsi w rolniczym regionie Alentejo.

"To wbrew pozorom bardzo duża populacja i pracy mi nie brakuje. Korzystam na tym, że do rozsianych po Alentejo miejscowości trudno dziś dotrzeć bez własnego samochodu" - powiedział PAP Joao Silva. Inkasujący 5 euro za strzyżenie fryzjer mówi, że poza stałym gronem klientów ze wsi coraz częściej z jego usług korzystają lokalni kierowcy.

"W dzisiejszym zabieganym świecie widok fryzjera w samochodzie jest dla wielu zmotoryzowanych okazją do uniknięcia oczekiwania na strzyżenie w standardowym zakładzie. Zazwyczaj migają oni światłem, dając znak, abym ich obsłużył. Zatrzymujemy się więc na najbliższej stacji benzynowej i obcinamy włosy" - dodał Silva.

Tendencja poszukiwania klienta samochodem dostawczym umacnia się również w portugalskiej gastronomii, odpornej dotychczas na fast food. Zjawisko dotyczy zarówno prowincji, jak i miast, gdzie przybywa mobilnych barów, pizzerii oraz minirestauracji.

W dużych miastach rośnie też liczba pojazdów-sklepów oferujących typowe dla Portugalii pamiątki dla turystów. Zza mobilnej lady sprzedawane są także m.in. konserwy rybne, wina oraz płyty z fado, tradycyjną portugalską muzyką.

mly/PAP

[fot.freeimages.com]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook