Jedynie prawda jest ciekawa


Międzypokoleniowa solidarność

25.04.2012

Kilkaset osób w różnym wieku - od przedszkolaków po seniorów - przeszło w środę ulicami Lublina w korowodzie zorganizowanym z okazji Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej.

Wcześniej w Archikatedrze Lubelskiej odbyła się msza św., podczas której abp Stanisław Budzik podkreślał znaczenie solidarności w budowaniu wizji społeczeństwa. Przypomniał, że człowiek przez całe życie - od kołyski aż po grób - jest skazany na pomoc i współpracę innych.

- Człowiek ma naturę społeczną, może żyć i działać tylko z innymi ludźmi, w grupie, we wspólnocie. Każdy z nas jest powiązany z innymi ludźmi tysiącem mniej lub bardziej znaczących więzów. Istnienie człowieka jest współistnieniem - powiedział w homilii.

Hierarcha wskazał na znaczenie dorobku minionych pokoleń, utrwalonego w systemie wartości i kulturze, przekazywanego młodym przez ludzi starszych. - Istnienie wartości trwałych sprawia, że nowe pokolenie nie musi budować wszystkiego od nowa, że ma do czego nawiązać, może rozwijać i pogłębiać to, co zostało już osiągnięte - mówił.

Po wyjściu z katedry uformował się korowód, który wyruszył przez miasto. Na czele szła kapela ludowa, a za nią przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, podopieczni z domów pomocy społecznej, członkowie klubów seniora, przedstawiciele miejskich i wojewódzkich władz samorządowych. Nieśli w dłoniach kolorowe baloniki i kwiaty z bibuły zrobione przez dzieci.

Przed Ratuszem urządzili happening, aby wyrazić solidarność pokoleń. Lubelski miejski krzykacz Władysław Grzyb, ubrany w paradny strój średniowieczny, wołał: - Mam 79 lat, ale nadal czuję się młodo. Wiwat młodzież lubelska!. Wszyscy wzięli się za ręce. Skandowali: - Dodaj życia do lat i piękny jest świat - oraz - Duzi - duzi, mali - mali, wszyscy razem są wspaniali!

Potem uczestnicy uroczystości udali się na spotkanie w świetlicy Caritas połączone z występami zespołów artystycznych różnych pokoleń.

Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej obchodzony w UE w ramach Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 2. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 3. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 4. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 5. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 6. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 7. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

 8. 1270rekaasww 13.07.2018

  Uczeń z Polski zrobił swojej nauczycielce sztuczną rękę

  To nie scenariusz amerykańskiego serialu o młodych, ambitnych uczniach „high school”, a historia, która wydarzyła się w zwykłym polskim podwarszawskim Milanówku. Uczniowie tamtejszego gimnazjum po lekcjach stworzyli swojej niepełnosprawnej nauczycielce sztuczną rękę!

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook