Jedynie prawda jest ciekawa


Miasto niszczy mózg

19.11.2012

W mieście mózg starzeje się szybciej. Komu zależy na kondycji psychicznej - powinien mieszkać na wsi – dowodzą naukowcy z uniwersytetu w południowej Kalifornii

W badaniu wzięło udział niemal 15 tysięcy ludzi. Wynik zaskakujący. Okazało się, że życie w mieście szkodzi kondycji mózgu. Osoby mieszkające w mieście mają większe problemy z pamięcią i cierpią na zaburzenia funkcji poznawczych. Wreszcie mózg mieszczuchów jest starszy niż osób żyjących poza metropoliami.

 

Naukowcy proponują przeprowadzkę z miasta na wieś. Dzięki temu umysł ma być w rewelacyjnej kondycji, dowodzą naukowcy z uniwersytetu w południowej Kalifornii. Na dorocznym spotkaniu Gerontological Society of America's w San Diego zaprezentowali wyniki swoich badań z udziałem 14 793 mężczyzn i kobiet w wieku powyżej 50 lat.

 

Naukowcy porównali skład powietrza w mieście i na wsi. Co logiczne, zaobserwowali znaczące różnice w ilości zanieczyszczeń na obu obszarach. Następnie porównali stan umysłu seniorów mieszkających w mieście i na wsi. Zaobserwowali związek między słabszymi zdolnościami poznawczymi a zamieszkiwaniem na terenach bardziej zanieczyszczonych.

 

Jak wyliczyli badacze, osoby w podeszłym wieku mieszkające w mieście mają mózgi o trzy lata starsze niż ich rówieśnicy ze wsi. Objawia się to przede wszystkim obniżeniem zdolności poznawczych.

 

Naukowcy wzięli pod uwagę także inne znaczące czynniki: wiek, pochodzenie etniczne, wykształcenie, palenie papierosów, kondycja układu oddechowego oraz sercowo-naczyniowego.

 

Zanieczyszczenie powietrza wpływa na wzrost zachorowań na schorzenia układu krążenia i oddechowego, a nawet przedwczesnej śmierci ludzi starszych. Pojawiły się nowe dowody, że źle wpływa również na zdrowie i funkcjonowanie mózgu - tłumaczy Jennifer Ailshire z American Environmental Protection Agency and the Health and Retirement Study.

 

DLOS/Daily Telegraph

[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook