Jedynie prawda jest ciekawa


Półtora tysiąca uczestników marszu powiedziało „tak” życiu

05.07.2017

Już po raz 8. ulicami Gdańska przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. Ponad półtora tysiąca uczestników powiedziało „tak” życiu i nie wstydzili się tego. Wydarzenie po raz trzeci dofinansowała Fundacja Stefczyka.

Idea organizacji w Gdańsku Marszów dla Życia i Rodziny – wydarzenia podkreślającego wagę i wartość życia i rodziny – wiąże się nierozerwalnie z Janem Pawłem II, który w czasie swojego pontyfikatu bardzo mocno te wartości promował. Inicjatorami pierwszego marszu byli Dorota i Dominik Piaseccy z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Gdańsku, a współorganizatorami – stowarzyszenia i ruchy katolickie z archidiecezji gdańskiej pod patronatem ks. abpa Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego.

Tegoroczne świętowanie było tym radośniejsze, że przypadło w 30. rocznicę wizyty papieża Polaka w Gdańsku. Wielu z nas zna i pamięta jego nauczanie. Marsz był kolejną okazją do zaszczepienia w ludziach wartości przekazywanych przez papieża. Stąd również hasło, tradycyjnie nawiązujące do świętego: „Jan Paweł II – promotor godności życia i rodziny”. Po Mszy św. w bazylice Mariackiej ks. bp. Zbigniew Zieliński rozpoczynając marsz, wspomniał, że właśnie w bazylice odbyło się spotkanie św. Jana Pawła II z chorymi. Przypomniał ważne słowa, jakie padły na Westerplatte i gdańskiej Zaspie. Podkreślił, że celem marszu nie jest jedynie przejście ulicami Gdańska, bo dla uczestników najistotniejsze są wartości rodziny i życia, które powinni zachować i obronić.

Przejście miało swoje znaczenie, ale równie ważna była edukacja i ewangelizacja osób, które znajdowały się w pobliżu marszu. Tak jak w ubiegłych latach, idea ta realizowana była poprzez publiczne świadectwa tych, dla których rodzina to wartość nadrzędna. Jak co roku, także tym razem nie zabrakło atrakcji dla starszych i młodszych – było głośno i jak zawsze bardzo radośnie. Uczestnicy pokazali światu, a przede wszystkim politykom, że każde dziecko w rodzinie jest źródłem szczęścia i radości, także to niepełnosprawne. Każda rodzina jest piękna, a w szczególności duża rodzina. Mówił o tym w swoim świadectwie Marcin Nowak – alumn Gdańskiego Seminarium Duchownego.

Uczestnicy mogli wysłuchać świadectwa Basi i Adama Kaczmarków z Domowego Kościoła, rodzinnej gałęzi Ruchu Światło-Życie, którzy mówili o trudnej drodze budowania jedności małżeńskiej i jak w tej drodze pomaga im charyzmat Ruchu. Nie zabrakło świadectw rodzin, które nie mogąc doczekać się potomstwa, nie skorzystali z „dobrodziejstwa” zabiegu in vitro, a z naprotechnologii, czyli wieloaspektowych badań, które w efekcie doprowadziły do poczęcia dziecka. Mówili o tym Barbara i Wiesław Gentkowscy z Neokatechumenatu oraz Katarzyna Czernik. Wstrząsające było świadectwo osoby, która utraciła swoje dziecko i leżała na sąsiednim łóżku z kobietą po aborcji.

Marsz przeszedł ulicami: Piwną, Kołodziejską, Węglarską, Pańską, Podmłyńską, Wielkie Młyny, Rajską, prawą stroną ul. Wały Piastowskie, a zakończył przed pomnikiem Poległych Stoczniowców koncertem Uwielbienia prowadzonym przez zespół Empire Gospel Choir.

Szczególne podziękowanie należy się Fundacji Stefczyka, dzięki której można było profesjonalnie nagłośnić marsz, a także senatorowi Antoniemu Szymańskiemu za wszechstronną pomoc.

Waldemar Jaroszewicz 

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook