Jedynie prawda jest ciekawa


Małpa nabyła prawa... prawie człowieka

23.12.2014

Dzięki orzeczeniu argentyńskiego sądu 29-letniej samica orangutana może opuścić ogród zoologiczny i zażywać wolności w rezerwacie.

Sąd zajmujący się sprawą orangutana w argentyńskim zoo, nie miał wątpliwości, że małpa nie jest istotą ludzką. Ale jednocześnie uznał, że… bezprawnie zwierzę nie może być pozbawiane wolności, bo jako „osobie nie będącej człowiekiem” przysługują mu jednak pewne prawa. Wyrok sądu jest odpowiedzią na wniosek Stowarzyszenia Prawników na rzecz Praw Zwierząt (AFADA). Uważają oni, że orangutany mają wystarczająco rozwinięte funkcje poznawcze, by nie traktować ich jak zwierzę lub rzecz.

Obrońcy praw zwierząt złożyli w sądzie wniosek o uwolnienie Sandry z ogrodu zoologicznego w Buenos Aires. Wykorzystali w tym celu wniosek wykorzystywany do kwestionowania legalności zatrzymania danej osoby lub pozbawienia jej wolności.Argentyński sad zgodził się, że 29-letnia Sandra, urodzona w zoo, została bezprawnie pozbawiona wolności.

Bojownicy o małpią wolność odtrąbili wielki sukces i zapowiadają, że nie spoczną na laurach.

- Taka decyzja sądu otwiera drogę nie tylko wielkim małpom, ale także innym odczuwającym istotom, które pozbawiono wolności w zoo, cyrkach czy laboratoriach badawczych - oświadczył prawnik, Paul Buompadre.

To nie pierwszy przypadek walki w sądzie o prawa dla małp. Na początku grudnia 2014 roku o przyznanie praw człowieka małpie przebywającej w nowojorskim zoo domagała się jedna z amerykańskich organizacji praw człowieka. Wówczas jednak sędzia stanowczo stwierdził, że małpa nie jest człowiekiem, a w związku z tym nie należą się jej prawa przysługujące istocie ludzkiej. 

ann/ rp.pl

[FOTO: youtube.pl]

Warto poczytać

 1. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 2. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 3. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 4. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 5. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 6. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 7. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

 8. 1270rekaasww 13.07.2018

  Uczeń z Polski zrobił swojej nauczycielce sztuczną rękę

  To nie scenariusz amerykańskiego serialu o młodych, ambitnych uczniach „high school”, a historia, która wydarzyła się w zwykłym polskim podwarszawskim Milanówku. Uczniowie tamtejszego gimnazjum po lekcjach stworzyli swojej niepełnosprawnej nauczycielce sztuczną rękę!

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook