Jedynie prawda jest ciekawa


Lublin stawia na tradycję

05.12.2014

Święty Mikołaj nie jest grubym krasnalem, który woła „ho, ho, ho”. W Lublinie zostanie zorganizowany orszak, którego główny bohater rzeczywiście przypomni postać biskupa z Miry. Odwiedzi chore i potrzebujące dzieci.

Orszak wyruszy z kościoła pw. św. Mikołaja na Czwartku.

„Chcemy społeczeństwu pokazać postać św. Mikołaja, biskupa z Miry, wyprostować ją, pokazać prawdziwe oblicze” — tłumaczy ks. Piotr Kawałko, proboszcz parafii, w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim”.

„Bo dzisiaj sprowadzony jest do roli skrzata, Dziadka Mroza ze Wschodu lub kogoś, kto przybywa z Laponii” — dodaje kapłan.

Korowód zostanie zorganizowany po raz pierwszy. Zwyczaj ten lublinianie przejmują z z przedwojennej tradycji z Krakowa. Święty Mikołaj uda się m.in. do domu dziecka, do specjalistycznego ośrodka szkolno-wychowawczego i dotrze aż przed Ratusz, gdzie odbędzie się spektakl przedstawiający życie i działalność św. Mikołaja. Obchody uświetni odpalenie świątecznej iluminacji.

Władze miasta proponują również mieszkańcom powrót do składania życzeń świątecznych na karkach świątecznych. W tym celu zostanie wydrukowanych 26 tys. papierowych aniołków (koszt 8 tys. zł.), które w okresie przedświątecznym będą rozdawane przechodniom.

„Chcemy zaproponować mieszkańcom taką formę składania życzeń zamiast szablonowych SMS-ów do połowy książki telefonicznej. Aniołek jest wodoodporny, mieści się w kopercie, można powiesić go na choince” — wyjaśnia Krzysztof Komorski, zastępca dyrektora Kancelarii Prezydenta w Urzędzie Miasta.

Możliwość tradycyjnego obchodzenia Wigilii Świąt Bożego Narodzenia proponują również dominikanie. Po uroczystej Mszy św. ulicami Starego Miasta przejdzie korowód. Zostanie również ustawiony symboliczny stół wigilijny. Potem najmłodsi uczestnicy obchodów zostaną obdarowani prezentami. Zakonnicy zapraszają również wszystkich chętnych do występów w bożonarodzeniowej szopce, która zostanie będzie stać przed bazyliką od 18 grudnia do 11 stycznia.

bzm/dziennikwschodni.pl

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 4. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 5. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 6. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 7. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook